U Cluj o învinge pe Hermannstadt cu 1-0 șu urcă două poziții în clasament

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul final de 1-0 împotriva lui FC Hermannstadt în partida de pe Cluj Arena din cea de-a 13 etapă a SuperLigii 1. Golul decisiv a fost înscris de ”șepcile roșii” pe finalul celei de-a doua reprize de către fundașul Marius Briceag. Elevii lui Neagoe au încheiat meciul în inferioritate numerică după Horșia a văzut cartonașul roșu în minutul 61 al disputei.

Antrenorul clujenilor, Eugen Neagoe s-a declarat mulțumit de victoria echipei sale și consideră că echipa sa a meritat cele 3 puncte dominând-și oaspeții în majoritatea timpului de joc.

” A fost o partidă dificilă, contra unei echipe bune. Am jucat și din minutul 61 în 10 oameni. Nu a fost deloc ușor. Sibiul este o echipă cu moral, cu jucători tehnici, care pasează foarte bine, dar am dat dovadă de mare caracter. I-am felicitat pe băieți, au luptat până la final.

Până la acel minut 61, noi am controlat jocul. Noi am fost echipa care a dat ritmul jocului. După aceea, cu un om mai puțin noi, Hermannstadt a avut o posesie mai bună. A trebuit să suportăm presiunea lor. Am făcut-o foarte bine și am marcat atunci când a trebuit.

Nu aș vrea să uit: victoria este și a suporterilor. Au fost în număr mare. Aș fi vrut să fie stadionul plin, dar îi așteptăm la jocul viitor. Este și victoria lor.

Am crezut că nu este cartonaș roșu. Acum, Cătălin Popa este un arbitru cu experiență, nu cred că putea să facă o asemenea greșeală, să ne elimine jucător gratuit. Dacă nu a fost de roșu, putea să intervină și VAR-ul. Acum, nu mai pot să comentez. Atunci, este greșeala mea și a lui Horșia. Eu am fost neinspirat că l-am introdus, iar el a fost neinspirat cu acel atac asupra adversarului.

Șapte galbene și un roșu, foarte multe, dar nu cred că am fost noi o echipă care a jucat foarte dur. Nu a ieșit nimeni accidentat de la advesari. Cred că 3-4 cartonașe galbene au fost date ușor.” a transmis Eugen Neagoe la finalul celor 90 de minute conform Prosport.

Pentru alb-negrii urmează două meciuri de foc în Super Ligă cu liderul clasamentului, Farul Constanța și apoi Derby-ul Clujului împotriva Campioanei CFR Cluj.