Neagoe contestă calitatea arbitrajului VAR după 1-0 cu Rapid! ”În cabina VAR era VAR-ul nestins azi?”

Antrenorul Universității Cluj Eugen Neagoe a contestat implicarea arbitrajului VAR în meciul disputat în deplasare cu Rapid București pe stadionul Giulești și nu este de părere că implementarea sistemului de arbitraj-video a adus un plus considerabil de corectitudine campionatului românesc. Unicul gol al confruntării dintre Rapid și U Cluj a fost marcat de Marko Dugandzic în urma unui penalty dictat de arbitrul Găman pentru un henț al lui Denis Ispas.

” Sincer, nu aş vrea să jignesc pe nimeni, dar e o ruşine ce se întâmpklă, ba e VAR, ba nu e VAR, ba merge, ba nu merge. Probabil nu văd bine oamenii, dar eu când am văzut că am ceva probleme cu cititul, mai şi citim din când în când, mi-am luat ochelari. Ei nici măcar la reluări nu văd dacă e penalty sau nu şi aici mă refer că poate a fost penalty în seara asta, nu am contestat, nu am revăzut faza, dar etapa trecută avem penalty clar.

Mai clar ca ăla şi al doilea cartonaş galben jucătorul respectiv de la Voluntari, Ricardinho, cine era, nu am văzut. Acel domn Coza care trebuia să vadă, că cei trei dormeau acolo, nu ştiu ce făceau, în cabina VAR, era VAR-ul nestins, azi a fost stins sau cum? Ce să spună, e o ruşine tot ce s-a întâmplat după minutul 70, se aruncau prin careu să ceară penalty la fiecare fază, s-a văzut. Au avut primul şut în minutul 70, nu aveau niciun şut pe poartă până atunci.

Suntem unde suntem şi datorită nouă, dar e ruşinos. În seara asta a văzut VAR-ul, ce bine vede când vrea. Dar când nu vrea, nu mai vede. Henţ mai clar decât ăla. E o ruşine ce se întâmplă, dar nimeni nu ia vreo măsură. Se supără domnul Vassaras, păi supără-te. Dar oamenii ăşita aleargă, se bat, se antreneazăm, depun efort, dacă tot merită, dă penalty.

Aveam două puncte în plus, poate că aveam altă atitudine în seara asta, cu toate că băieţii au făcut un joc bun. Ce să facem cu VAR-ul dacă la fiecare etapă sunt greşeli? Una după alta. Nu am văzut în niciun campionat din lume să analizezi 10 minute o fază. Trebuie să dăm telefon la FIFA, la UEFA să îi întrebăm dacă e penalty sau nu? Dacă aşa se procedează şi aşa e corect, mergem tot aşa, totul va fi bine” a declarat în urma partidei antrenorul clujenilor Eugen Neagoe.

Și căpitanul gazdelor, Cristian Săpunaru a criticat VAR-ul pentru ruperile de ritm pe care le cauzează pe durata meciurilor.

” E penalty clar. Dacă nici ăsta nu e penalty, care e. Avem var, dar eu preferam arbitrii aşa cum erau. Nu ştiu dacă se pierde concentrarea, dar se pierde ritmul. Eu nu sunt un fan al VAR-ului. Nu mă gândesc că suntem pe primul loc, mă gândesc să acumulăm puncte să intrăm în play-off. Ce a fost, a fost, dacă ne uităm în spate, plângem ca fraierii.” a transmis căpitanul alb-vișiniilor după victoria echipei sale.

sursa: primasport.ro