CFR s-a impus în ”Derby-ul Clujului” după un meci de poveste cu 7 goluri marcate de cele două echipe! Mandorlini:” O victorie importantă pentru club, fani și conducere”

”Derby de Cluj” a produs spectacol dar și neliniște pentru ambele formații până în ultima secundă a prelungirilor partidei câștigate cu greu de CFR Cluj, după un electrizant 4-3, în vacarmul celor 20 de mii de suporteri din tribunele de pe Cluj Arena. Victoria în fața rivalei locale o aduce pe CFR Cluj pe cea-a 4 poziție în clasament după primele 5 meciuri jucate.

Gazdele au deschis recitalul golurilor pe Cluj Arena prin Ianis Stoica (10′) care a strecurat mingea în plasă pe lângă portarul Răzvan Sava la o primă acțiune ce a creat degringoladă în apărarea alb-vișiniilor. Același Stoica a reușit dubla în minutul 38 reușind să fructifice o șansă creată de Alexandru Chipciu, ce a pătruns în careul CFR-ului de pe banda stângă. Trupa lui Mandolrini s-a trezit însă, în prelungirile primei reprize și a reușit să reducă din diferență prin Philipp Otele, găsit excelent de Ermal Krasniqi la capătul unei centrări din flancul drept.

După startul celei de-a doua reprize ”feroviarii” au călcat accelerația și au reușit să restabilească egalitatea prin Durel Avounou, ce a reluat în plasă o minge expediată de Otele care s-a plimbat din bară în bară și s-a oprit în gur porții lui Plamen Iliev. Echipa lui Mandorlini a trecut pentru prima oară la conducerea jocului după ce VAR-ul a validat golul fundașului albanez Arlind Ajeti, ce a trimis mingea dincolo de linia porții ”studenților” înainte ca Iliev să poată interveni.

Avantajul formației din Gruia s-a pierdut însă după ce croatul Kresic l-a cosit în careu pe Ianis Stoica iar centralul Colțescu a arătat spre punctul cu var pentru elevii lui Toni Petrea iar Dan Nistor a înscris calm în fața lui Sava. Golul victoriei CFR-ului a fost marcat însă de spaniolul Jefte Betancor ce a trimis din prima atingere în plasa porții adverse un balon primit în careu de la Avounou.

Tehnicianul în vârstă de 62 de ani al CFR-ului, Andrea Mandorlini, s-a arătat nemulțumit de fragilitatea defensivei sale la cele goluri primite dar l-a lăudat pe portatul Sava pentru intervențiile sale ce au salvat echipa în repetate rânduri.

” Am luat goluri uşor. Am reuşit să ne schimbăm în ultimul minut. S-a văzut la final că suntem obosiţi. Este o victorie importantă pentru club, fani şi conducere.

Sava a apărat foarte bine. A avut nişte parade bune şi a făcut multe lucruri excelente. În antrenamente sunt puţin mai dur. Jucăm cu bucurie uneori, alteori nu. Am pierdut incredibil la FCSB şi aveam nevoie de acest succes. Otele a făcut un meci mare şi îl felicit direct pentru asta. El chiar avea nevoie de această prestaţie.”, a transmis în urma partidei antrenorul CFR-ului, Andrea Mandorlini.

Antrenorul Universității Cluj, Toni Petrea, a analizat prestația jucătorilor săi în urma celor 90 de minute de pe Cluj Arena.

” Când pierzi, e clar că ceva n-a mers. A fost o primă repriză pe care am dominat-o categoric. Am avut un avantaj de două goluri, putea fi mai mare, dar nu am fost inspiraţi în faţa porţii. Dacă scorul era mai mare, nu se supăra nimeni.

Am primit un gol chiar în finalul primei reprize care ne-a tras înapoi. Am intrat pe teren în repriza a doua cam timoraţi, nu înţeleg de ce. 10-15 minute am fost timoraţi, am cedat mijlocul terenului şi ne-am văzut egalaţi şi conduşi.

Am schimbat puţin ca să echilibrăm mijlocul terenului, am egalat, dar pe final am mai primit un gol. Am avut ocazii, puteam egala, dar asta este. Dezamăgire mare. Noi am ratat mai mult. Ei ce au avut, au dat. Asta a făcut diferenţa în seara asta. Le mulţumim suporterilor, e altceva, lume multă, suporteri, ne pare rău că nu le-am făcut cadou victoria.”, a transmis Toni Petrea la flash-interviurile din urma partidei.

sursa: primasport.ro