Victorie pentru U-BT Cluj la debutul în EuroCup!

U-BT Cluj-Napoca a obținut victoria în primul meci disputat în EuroCup împotriva echipei turcești Turk Telekom cu scorul final de 80-71 (28-14, 22-12, 9-26, 21-19) pe parchetul Sălii Polivalente din Cluj-Napoca. Cei mai buni jucători ai echipei antrenate de Mihai Silvășan au fost Brice Jones (14 p, 5 rec și 5 pd. ), Karel Guzman (14 p, 4 rec), Denis Seeley (12 p, 3 rec), Andrija Stipanovic (10p, 6 rec) iar din tabăra oaspeților s-au remarcat Tyrone Wallace (18 p,) James Palmer (11 p, 6 rec) şi Okben Ulubay (12 p, 3 rec)

Antrenorul Mihai Silvășan s-a arătat încântat de prima victorie din acest sezon în EuroCup, obținută de elevii săi.

” Este o victorie muncită, chiar dacă în prima repriză părea că dominăm situația. Știam că jucăm cu o echipă foarte bună, care poate specula orice lipsă de intensitate. Aproape că ne-au egalat, dar îi felicit pe jucători pentru felul cum au stat din punct de vedere mental. Faptul că am reușit 43 de recuperări spune multe despre nivelul nostru de dăruire. Este o primă victorie în EuroCup, extrem de importantă, împotriva unei echipe care are ambiții mari și în acest sezon. Ne bucurăm foarte mult pentru acest lucru, însă e doar o primă victorie. Mergem mai departe și nu vrem să ne oprim aici!

Evident, și ei au avut orgoliul lor și nu au vrut să piardă la 30 de puncte. Nu am avut aceeași intensitate după pauză, în special pe faza de apărare, unde nu am mai avut intercepții. Execuția noastră pe faza de atac a lăsat de dorit, ceea ce le-a dat lor oportunitatea de a înscrie puncte ușoare. Când intri într-un astfel de moment, e greu să ieși din el. Mă bucur că am reușit să o facem și până la urmă nu am întâmpinat emoții la finalul meciului. Adam Mokoka a debutat bine, ne-a ajutat mult în prima repriză. Încă mai are nevoie de timp să se acomodeze, însă e un lucru extrem de pozitiv și evoluția lui ne face încrezători. ”,a declarat în urma partidei antrenorul U-BT Cluj, Mihai Silvășan.