Victorie pentru U-BT Cluj în ultima etapă cu CSM Oradea 77-73! ”Studenții” încheie sezonul regulat neînvinși

U-BT Cluj-Napoca s-a impus în disputa cu CSM Oradea din ultima etapă a sezonului regulat, cu scorul de 77 -73 și a încheiat, fără înfrângere, sezonul regulat în Liga Națională de Baschet masculin. Clujenii au câștigat la limită în urma unei reprize de prelungiri.

Printre jucătorii care s-au remarcat pe parcursul jocului pentru U-BT Cluj s-au numărat Patrick Richards (19p, 4 rec, 1 assist), Andrija Stipanovic (12 p, 10 rec, 5 assist-uri), Bryce Jones (18 p, 3 rec, 3 assist-uri) și Emi Cățe (8 puncte, 14, recuperări), în timp ce pentru CSM Oradea au strălucit Kris Richard (14 puncte), Jon Arledge (13 puncte), Donatas tarolis (12 puncte) și Nijal Pearson (10 puncte).

Antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan, a lăudat performanța jucătorilor săi și a anunțat că își propune să continue parcursul pozitiv al echipei pentru a duce la îndeplinire obiectivul de a-și apăra titlul de campioană a României la finalul sezonului.

”La fiecare meci avem obiectivul de a câștiga. În primul rând, suntem bucuroși că am terminat sezonul regulat pe primul loc și fără nicio înfrângere. Nu știu dacă s-a mai întâmplat așa ceva în istoria campionatului, dar îi felicit pe jucători. Cu siguranță jocul nostru nu a fost cel mai bun, nu am avut concentrarea necesară și probabil nici motivația. Nu am început tare, nu am pus fizicul și mentalul la bătaie. Totuși, e bine că s-a întâmplat așa, am văzut că nu suntem invicibili și ne-am dat seama că era să pierdem acest meci. La fel s-a întâmplat și la Oradea. Vom revedea cele două partide pe video. Urmează Play-Off-ul și ne dorim să terminăm cu bine și acea fază. Noi ne gândim să ieșim campioni naționali, cam atât. Vom aborda fiecare meci la victorie, însă este extrem de greu să termini și Play-Off-ul fără înfrângere.”, a declarat în urma partidei, antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca, Mihai Silvășan.