Universitatea Cluj obține victoria în derby-ul pentru promovare contra Petrolului încheiat 3-1!

Elevii lui Eric Lincar au oferit o prestație memorabilă suporterilor clujeni ce au venit în număr mare ieri să își încurajeze echipa pe Cluj Arena în lupta pentru promovare. ”Studenții” au învins cu 3-1 pe contracandidata pentru promovare FC Petrolul Ploiești. În urma victoriei ”U” a urcat pe locul doi din Play-off în timp ce Hermannstadt a coborât pe trei.

Clujenii au avut nevoie de numai 6 minute pentru a deschide scorul, Dragoș Tescan marcând golul de 1-0 cu un șut în vinclul porții ploieștenilor. Peste 12 Minute Florin Ilie a majorat avantajul gazdelor printr-o lovitură de cap la finalul căreia mingea a ajuns în poarta lui Avram. Începutul entuziasmant al ”Șepcilor roșii” a devenit o certitudine în minutul 26 când același Dragoș Tescan a reușit dubla în urma unui corner ducând-o pe U la 3 goluri de adversar la fluierul de final al primei reprize. ”Lupii galbeni” au încercat să reducă din avantajul gazdelor în debutul reprizei secunde însă golul a venit abia în minutul 64 în urma unui penalty transformat de Ibrahim Diarra. În ciuda unor tentative ale oaspeților de a mai marca aceste nu s-au concretizat iar scorul final a rămas cel de 3-1