”U” Cluj, învinsă în deplasare de Craiova lui Rădoi deși oltenii au irosit un penalty

Universitatea Cluj a pierdut cu 1-0 în meciul din Bănie în compania Universității Craiova, din etapa cu numărul 17 a Super Ligii, după un meci aprig între cele două formații. Elevii lui Mirel Rădoi au obținut victoria prin lovitura de cap a lui Alexandru Crețu ce a trimis în plasă o centrare venită de la mijlocașul Dan Nistor. Leii Olteniei s-au jucat cu ocaziile irosind chiar și un penalty acordat de arbitrul Iulian Călin în prima repriză după ce șutul lui Bogdan Mitrea a fost apărat de portarul Iliev.

În urma înfrângerii ”Șepcile roșii” au căzut pe locul 12 în clasament iar Craiova a urcat pe locul trei înainte de jocul CFR-ului din această etapă. Antrenorul Craiovei, Mirel Rădoi a lăudat adversitatea formației clujene iar în ciuda victoriei obținute, acesta a admis că jucătorii săi nu au profitat suficient de ocaziile primite pe durata partidei.

”O victorie meritată, chiar dacă şi ‘U’ Cluj a avut câteva situaţii, toate au plecat de la greşelile noastre. Situaţiile lor au fost cadourile noastre.

În prima repriză, ne-am apropiat de posesie de 80%, am avut ocazii mari. Dacă marcam din penalty, diferenţa de scor era mai mare, pentru că ‘U’ Cluj, începând jocul devreme cu dezavantaj, ar fi lăsat spaţii mai mari.

(n.r. despre ratări) Mă minunez de unele, pentru că de pe bancă par ocazii foarte mari. Se întâmplă uneori să fii departe de minge. Am mai avut situaţii mari, dar ne-au lipsit câteva secunde. Am trăit periculos unele momente, chiar şi finalul partidei. Am făcut aceeaşi greşeală, cu retragerea noastră.

(n.r. despre prestaţiile foarte bune ale lui Banc) Nu e nicio surpriză. Nu doar cu mine a jucat titular, nu sunt singurul imbecil. Cu toţi antrenorii a jucat bine. Cu poziţia lui Creţu, e normal, are calitatea să atace spaţiile, apare bine la finalizare.” a transmis fostul selecționer la interviurile de după meci.

sursa: primasport.ro