U” Cluj – Dinamo 2-0. Victorie răsunătoare, ”şepcile roşii” sunt cu un pas în Casa Liga 1

by Cristina Mihaila

Turul barajului de menţinere/promovare, ”U” Cluj – Dinamo s-a terminat cu scorul de 2-0. Partida a fost una spectaculoasă şi s-a ridicat la nivelul spectacolului din tribune.

Prima repriză a început perfect pentru clujeni, ce au deschis scorul prin Remacle, rămas cu poarta goală, după ieşirea eronată a portarului Eşeanu, care l-a busculat pe Tescan şi putea fi eliminat. Dinamo putea să primească încă un gol, în minutul 24, dar Ely Fernades a fost egoist şi nu i-a pasat lui Remacle.

A doua parte a fost dominată de ”câini”, care au lovit de două ori bara, o dată prin Matei şi apoi prin Irobiso. Dar cum în fotbal ocaziile se răzbună, ”U” Cluj şi-a dublat avantajul, după ce Filip i-a oferit un asist perfect lui Boiciuc, ce a marcat cu o execuţie superbă şi a stabilit scorul final al partidei.

Şepcile roşii” sunt cu un pas în Casa Liga 1, după această victorie imensă.