U-BT Cluj și-a aflat adversara din sferturile BTK EuroCup! Clujenii îi vor întâlni pe London Lions

U-BT Cluj o va întâlni pe London Lions în sferturile BTK EuroCup, confruntarea dintre cele două formații urmând să aibă loc fie în 12 sau 13 martie de la ora 19:00, în urma stabilirii datelor finale. Englezii s-au calificat în sferturi după o victorie împotriva fostei adversare a clujenilor din acest sezon Turk Telekom la scorul de 100-77.

Echipa antrenată de Petar Bozic a comis unele greșeli în debutul partidei contra turcilor însă calitatea jocului s-a îmbunătățit treptat și a reușit să încheie repriza în avantaj 60-44. În ultimul act al jocului, Turk Telekom a a forțat egalarea după o serie de coșuri importante din partea lui Tyrone Wallace dar englezii și-au revenit rapid prin Nwaba, Morgan și Taylor, reușind să-și consolideze avantajul până la finalul meciului

Printre remarcații gazdelor s-au numărat David Nwaba (19 p, 4 rec, 3 p. d), Gabe Olaseni (18 p, 8 rec), Matt Morgan (16 p, 3 rec, 4 p. d.), Josh Sharma (12 p, 5 rec) și Jordan Taylor (10 p, 3 rec, 4 p. d.), în timp ce pentru Turk Telekom au evoluat remarcabil Tyrone Wallace (25 p, 3 rec, 4 p. d.), James Palmer Jr. (16 p, 4 rec, 3 p. d.), Steven Enoch (12 p, 4 rec) și Yigitcan Saybir (10 p, 2 rec).

Toate biletele pentru meciul din sferturile de finală ale competiției europene puse la vânzare de clubul clujean s-au vândut în mai puțin de trei ore.