U-BT Cluj s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale după un meci spectaculos cu SCM Craiova!

U-BT Cluj Napoca a câștigat cu scorul de 97-94 meciul din sferturile de finală împotriva lui SCM Craiova și a bifat calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. Soarta partidei a fost decisă ”in extremis” printr-o triplă a lui Patrick Richards în ultima secundă a prelungirilor. Semifinalele, între CSM Oradea – CSU Sibiu/CSO Voluntari şi U BT Cluj – Rapid Bucureşti, se vor juca în serii de cinci partide, începând cu data de 28 aprilie iar finala se va decide după sistemul cel mai bun din 7 jocuri, între 14 și 31 mai.

Antrenorul clujenilor și-a felicitat jucătorii după performanța obținută însă a admis că elevii săi nu au început partida cu cel mai bun joc al lor.

”Sunt extrem de fericit pentru această victorie și pentru felul cum am obținut-o. Chiar dacă nu am evoluat prea bine, nu am cedat și am reușit să revenim prin câteva evoluții individuale și printr-o apărare agresivă. Am întors scorul atunci când nimeni nu mai credea. Sunt bucuros pentru felul cum am câștigat. Ne-am calificat, mergem mai departe și vom evolua cu Rapidul în semifinale. Vrem să ne odihnim, apoi să începem să pregătim semifinală. ” a transmis în urma partidei antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan.