U-BT Cluj obține o nouă victorie în primul meci din cadrul TOP 16 Basketball Champions League

U-BT a învins-o pe Unicaja Malaga cu scorul de 79-73 în meciul disputat ieri seară și obține astfel prima victorie în cadrul TOP 16 Basketball Champions League.

”Studenții” au început în forță meciul împotriva ibericilor încheind primul sfert în avantaj 19-13, după care s-a distanțat la 28-15 în sfertul secund încheind repriza păstrând un avantaj de 2 puncte, 43-41. Începutul celui de-al treilea sfert le-a permis elevilor lui Mihai Silvășan să se distanțeze la scorul de 60-47 și ducă scorul la 64-55 însă în sfertul al patrulea a fost nevoie de inspirația lui Ștefan Bircevic care a salvat victoria înscriind o triplă și stabilind scorul final de 79-73.