U-BT Cluj-Napoca victorie în campionatul intern înainte meciului cu Ludwigsburg

by Christian Suciu

U-BT Cluj-Napoca a obținut o victorie împotriva lui FC Argeș Pitești cu scorul de 81-70 într-un meci din etapa cu numărul 27 din Liga Națională de Baschet. Meciul a fost decis de evoluțiile lui Dustin Vidal Morgan Hogue, cu 16 puncte şi 9 recuperări dar și Patrick Neal Richard cu 12 puncte și 5 pase decisive. Antrenorul Mihai Silvășan a fost mulțumit pentru prestația jucătorilor săi.

” A fost o victorie muncită, după un meci fizic. Știam că ei sunt o formație agresivă, demonstrând acest lucru în repriza a doua. În sfertul trei au izbutit opt recuperări ofensive și în sfertul patru s-au apărat agresiv. Nu ne-au permis să executăm sistemele noastre. Totuși, cred că am controlat jocul. Sunt fericit pentru răspunsul pe care l-am avut astăzi, după duelul de la Voluntari. Am revenit bine, am revenit cu o victorie și ne concentrăm acum pe turul cu Ludwigsburg. Fanii vor fi cu adevărat al șaselea jucător. Băieții, orașul Cluj-Napoca și clubul nostru merită o sală plină!” a declarat antrenorul ”studenților” Mihai Silvășan.