U-BT Cluj, la prima înfrângere în EuroCup, în meciul cu JL Bourg. Francezii s-au impus la scorul de 92-88

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă în cel de-al treilea meci disputat în actuala ediție a EuroCup, pe terenul formației franceze JL Bourg. Din tabăra ”studenților” s-au făcut remarcați pe parcursul jocului D.J. Seeley (22 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive), Jarell Eddie (12 puncte, 5 recuperări și o intercepție) pe când Emi Cățe și Adam Mokoka au înscris fiecare 11 puncte.

”Ne-au lipsit efortul și spiritul de luptă în primele 20 de minute. Totuși, sunt mulțumit de felul cum ne-am luptat în a doua repriză. Am înțeles că nu trebuie să renunțăm, dar din păcate greșelile te costă la acest nivel. Am primit 55 de puncte în prima repriză și e greu să întorci un meci în asemenea condiții, împotriva unei echipe precum JL Bourg. Trebuie să fim constanți și să jucăm cu atitudinea corectă timp de 40 de minute.

Am încercat să profităm de absența lor de sub panou, dar nu e ușor să joci împotriva unor baschetbaliști polivalenți, așa cum sunt cei de la JL Bourg. Trebuie să recunoaștem faptul că și la noi a lipsit Mareks Mejeris, care putea fi extrem de important într-o astfel de partidă. Îi felicit pe cei de la Bourg și le doresc succes. Referitor la Adam Mokoka, l-am transferat în primul rând pentru caracterul lui. Vrea să progreseze în Europa, după ce a încercat să se afirme în NBA și în G-League. Noi voiam un baschetbalist atletic, care să poată evolua pe pozițiile 1-2. Se apără foarte bine, dar încă este nou în lotul nostru. Ne-a ajutat mult până acum și sunt convins că va face la fel în continuare.” a declarat antrenorul Mihai Silvășan în urma partidei din Franța cu JL Bourg.