U-BT Cluj adună prima victorie din acest sezon în EuroCup! Silvășan:” Mă bucur că am câștigat acasă, în fața fanilor! ”

U-BT Cluj-Napoca a obținut pe teren propriu prima victorie din cadrul actualului sezon de EuroCup împotriva echipei slovene Olimpija Ljubljana, surclasată cu scorul final 94-76. Trupa lui Silvășan s-a rederesat în meciul de pe BT Arena după ce a fost învinsă etapa trecută de francezii de la JL Bourg.

”Studenții” au profitat din plin de greșelile adversarilor și au încheiat prima repriză la un avans de 17 puncte de sloveni iar în repriza secundă aceștia și-au mărit acest avantaj încheind meciul la o diferență de 18 puncte de echipa oaspete. Printre remarcații meciului se numără Ștefan Bircevic cu 24 de puncte și 6 recuperări, precum și Karol Guzman (16 puncte, 6 recuperări) și Emanuel Cățe (11 puncte, 9 recuperări) în timp ce pentru oaspeți s-au evidențiat Josh Adams, cu (25 puncte, 7 recuperări), Alen Omic, (17 puncte, 7 recuperări) şi Aaron Harrison ( 15 puncte).

”Am evoluat cu intensitate pe ambele faze ale jocului. Nu am avut cea mai bună evoluție la aruncările de trei puncte sau la aruncări libere, dar atitudinea noastră a fost una foarte bună. Ne-am luptat pentru fiecare minge, iar acest lucru spune multe despre determinarea pe care am arătat-o. Mă bucur că am câștigat acasă, în fața fanilor noștri.” a transmis în urma partidei de pe BT Arena, antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan.