“Suntem campionii Europei”. Titlurile din presa internațională, după ce Italia a câștigat EURO

by admin

“Fericire pură”, “Italia cucereşte Europa cu Donnnarumma”, “Italia a distrus visul Angliei”, sunt câteva titluri apărute pe site-urile mai multor publicaţii europene, după triumful Italiei la Euro-2020 în faţa Angliei.

“Italia cucereşte Europa cu Donnnarumma”, a notat cotidianul Marca, după ce portarul italian a apărat două lovituri de departajare.

“Donnarumma duce Italia în văzduh”, a scris şi As.

“Italia a distrus visul Angliei”, a notat The Guardian, care susţine că tânăra echipă engleză merită lăudată, chiar dacă mai are de aşteptat.

Pentru BBC, loviturile de departajare au distrus speranţa englezilor de a-şi vedea “trofeul acasă”.

Suntem campionii Europei”, a scris Corriere della Sera, în timp ce Ansa subliniază că italienii au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a câştiga din nou titlul european.

O Italie ce te înnebuneşte. Suntem campioni europeni“, a scris şi Gazzetta dello Sport.

La Felicita” este titlul de pe prima pagină a site-ului L’Equipe.

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.