Meci dramatic la Cluj, campioana CFR învinsă în deplasare cu un gol în prelungiri!

CFR Cluj a fost învinsă în deplasare cu scorul de 3-2 de Universitatea Craiova într-un meci disputat duminică seara în etapa a patra a play-off-ului din Casa Liga 1. Oltenii au întors avantajul de la scorul de1-2 şi au obținut victoria printr-un gol marcat în minutul 90+6.

Oaspeții au deblocat tabela în minutul 18 printr-un șut deviat al lui Crețu însă înainte de finalul reprizei Mihai Bordeianu a anulat avantajul oltenilor cu un șut în diagonală ce a dus scorul la 1-1. ”Feroviarii” au început în forță repriza secundă și au reușit să treacă în avantaj prin golul marcat cu o lovitură de cap prin Claudiu Petrila. Bucuria gazdelor nu a fost de durată deoarece atacantul din ”Bănie”, Jovan Markovic, a înscris și el peste 11 minute ducând scorul la 2-2. Meciul a intrat în prelungiri unde după 6 minute Rogulic a reușit să puncteze din ultima fază a jocului stabilind scorul final de 3-2 cu un șut trimis din interiorul careului.

Secundul lui Dan Petrescu, Alin Minteuan s-a arătat dezamăgit de rezultatul final:

” Nu știu care este explicația, dar lucrul acesta s-a repetat și meciul trecut. Atunci am fost egalați, acum am pierdut. Normal că este supărare mare când pierzi. Trebuie să strângem rândurile și să încercăm să îndreptăm lucrurile.

E ușor să găsești vinovați la final. Am jucat cu o echipă bună, care în ultima perioadă practică un joc foarte bun. Clar ne așteptam la un meci extrem de dificil, am încercat să îi blocăm, fiindcă știam că joacă foarte bine între linii. Din păcate, acea fază nefericită pe final ne-a făcut să pierdem partida. Câteodată, nici dacă joci cu 10 fundași nu ți-e asigurat că vei lua cele 3 puncte. Se întâmplă. Problema este că acest lucru s-a mai întâmplat și toată lumea este un pic dezamăgită. Suntem încă pe primul loc și mergem înainte.

Presiune pe CFR Cluj a fost în permanență. Obținând patru titluri, fiind acum pe primul loc, nimănui nu-i place. Nici mie nu mi-ar conveni. Și atunci, normal că există anumită presiune pe CFR Cluj. Sunt jucători de valoare și, cu siguranță, vom îndrepta lucrurile. Toată lumea este supărată. El clar că nimeni nu vrea să vorbească imediat după meci. Fotbalul are și fața asta. Cei care am jucat și cunoaștem fenomenul știm.” a transmis Alin Minteuan.