Hermannstadt o învinge pe ”U” Cluj și pornește cu prima șansă la promovare directă. ”Studenții” pot spera la promovare doar prin baraj

by Christian Suciu

Oaspeții de la FC Hermannstadt s-au impus la scorul de 1-2 în meciul disputat ieri pe Cluj Arena în fața formației ”U” Cluj trecând astfel de cel mai dificil obstacol în lupta pentru promovare. Sibienii mai au nevoie doar de 1 punct pentru a promova în timp ce ”șepcile roșii” vor trebui să câștige barajul împotriva lui Dinamo București.

Hermannstadt a fost echipa care a deschis scorul prin Paraschiv în minutul 14 ce a înscris cu o lovitură de cap iar în ciuda încercărilor lui ”U” de a reveni în meci prima repriză s-a terminat în avantajul oaspeților. În cea de-a doua repriză sibienii și-au majorat avantajul prin Baba Alhasssan în minutul 67 iar replica lui ”U” Cluj a venit peste 4 minute prin golul lui Florin Ilie. Finalul de meci nu a mai oferit ocazii pentru cee două formații iar scorul a rămas cel de 1-2 pentru oaspeți.

” Din păcate, am fost sub presiunea rezultatului. Oricum, le mulțumesc tuturor oamenilor care au asistat la joc, ne-au încurajat extraordinar. Păcat de erorile defensive, acea neatenție la o lovitură liberă din lateral. Asta se întâmplă când faci o greșeală de poziționare.

Cei de la Hermannstadt au avut două situații cu mingea pe poartă, două goluri. Am încercat, ne-am străduit, dar nu am fost deloc inspirați. Rămâne jocul de la Chiajna, trebuie să credem în continuare. Dacă nu vom reuși să promovăm direct, rămân meciurile de baraj cu Dinamo.” a transmis la finalul meciului antrenorul lui ”U” Cluj, Eric Lincar.

Echipe de start:

U Cluj: Gorcea – Roberto Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Ciobanu, Balgiu, Romario Pires, Ely Fernandes – Tescan – Boiciuc Rezerve: Păun, Hofman, Dobrescu, Gugu, Remacle, Haită, Alarcon, Filip, V. Alexandru Antrenor: Eric Lincar

Hermannstadt: Iliev – Pantea, Bejan, Stoica, Opruţ – Baba, Sota, Biceanu – Petrescu, Paraschiv, Oroian Rezerve: Muţiu, Tomsa, Issah, Antoche, Hora, Bucuroiu, Buhăcianu, Blejdea, Şerban Antrenor: Marius Măldărășanu