FCSB a câștigat cu 1-0 meciul disputat în fața campioanei en-titre, CFR Cluj pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia în cea de-a 24-a etapă a Superligii. Golul victoriei FCSB-ului a fost marcat de mijlocașul francez Malcom Edjouma din pasa lui Octavian Popescu. În urma victoriei, FCSB s-a apropiat la 44 de puncte de CFR Cluj, liderul campionatului în acest moment cu 50 de puncte. ”Feroviarii” au nevoie de o victorie a Craiovei sau un de un egal în duelul cu Farul Constanța pentru a încheia etapa pe primul loc.

Dan Petrescu s-a arătat nemulțumit de rezultatul meciului prin care clujenii au înregistrat a doua înfrângere consecutivă la ei acasă. ”Bursucul” a lăudat totuși efortul jucătorilor săi într-un meci care s-a jucat pe condiții nefavorabile fotbalului, pe un teren afectat de îngheț și temperaturi de -10 grade.

”FCSB a fost mai bună în prima repriză, a avut mai multe ocazii. La pauză am vorbit puţin, am făcut şi o schimbare. Am arătat bine. Dacă nu am putut să o băgăm…

Ei au dat un gol din nimic, la prima ocazie din repriza secundă. Noi am avut înainte la Yeboah, singur cu portarul. Dacă pasa la Yeboah, era altceva.A fost un meci foarte greu, mai ales pe terenul ăsta. În prima au fost mai buni, în a doua am fost noi. Probabil o remiză era echitabilă. Suntem vulnerabili că am luat gol în minutul 90? Suntem încă pe primul loc, nu e nimic pierdut. Dar sigur, un 0-0 era mult mai bun.” a declarat antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, la flash-interviurile din urma meciului.

La polul opus în ce privește moralul s-a prezentat Mihai Pintilii care și-a lăudat elevii pentru o victorie meritată în fața celui mai dificil adversar din Superligă. Victoria le-a dat aripi FCSB-iștilor după a recunoscut Mihai Pintilii.

” CFR este o echipă care se apără foarte bine. Băieţii au stat foarte bine în teren. Am venit să luăm toate cele trei puncte, le-am luat, acum urmează meciul cu Voluntari. Doar victoria ne mai ţinea în viaţă în lupta pentru titlu.

Nu am făcut schimbări la pauză pentru că echipa a jucat foarte bine. Băieţi merită felicitări pentru jocul făcut pe un teren îngheţat, am pasat, am dominat. În play-off, cele şase echipe care vor intra vor avea şanse egale şi acolo vom vedea.” a transmis în urma partidei Mihai Pintilii.

sursa: primasport.ro