CFR Cluj, victorie în Bănie cu Universitatea Craiova! Clujenii revin în lupta pentru locul 2

by Christian Suciu

CFR Cluj a câștigat cu scorul de 1-0, meciul disputat ieri seară în deplasare pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova. Daniel Bîrligea a adus cele trei puncte la Cluj după ce a reușit să înscrie golul decisiv la doar trei minute după ce a fost introdus pe teren, reluând în plasă o centrare bine plasată din partea lui Tachtsidis.

Antrenorul interimar al clujenilor, Francis Dican, s-a arătat mulțumit de prestația jucătorilor săi și consideră că scorul ar fi putut fi mult mai drastic pentru echipa olteană.

”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă şi pentru atitudinea pe care au avut-o în acest meci. După două jocuri în care n-am reuşit să luăm niciun punct, era importantă reacţia lor. A fost un meci pe care l-am dominat. CFR a avut cele mai mari ocazii. Am meritat cu prisosinţă să câştigăm acest joc.

Cred că nu sunt subiectiv când spun că am meritat toate cele trei puncte. Au avut şi ei acea ocazie la Sava, dar până la faza lor, CFR Cluj a mai avut trei sau patru ocazii de a mai marca.”, a transmis Francisc Dican la flash-interviurile din urma partidei.

Totodată, antrenorul Universității Craiova, Costel Gâlcă, a admis superioritatea formației clujene însă consideră că echipa sa mai are șanse să încheie sezonul pe poziția secundă a Superligii.

”Nu le-am pus probleme în prima repriză, apoi am fost prea respectuoși cu ei. În a doua repriză ne-am desfăcut mai mult. Preferam să iau golul dintr-o acțiune a lor mai fluidă. Cred că trebuie să facem mai multe lucruri în atac pentru a câștiga. Prima repriză nu am avut ocazie clară de a marca.

Ne mai rămân 4 meciuri şi sper să facem meciuri mult mai consistente pentru a câştiga. Nu mai suntem la mâna noastră, dar facem tot posibilul să terminăm cât mai sus.  Încerc să iau deciziile cele mai bune, să bag cei mai în formă jucători.”, a declarat antrenorul Universității Craiova, Costel Gâlcă, în urma meciului de pe ”Ion Oblemenco”.

sursa: primasport.ro