CFR Cluj, victorie chinuită cu Sepsi OSK! Clujenii s-au impus cu 2-1 deși adversarii au avut doi jucători eliminați

CFR Cluj a câștigat meciul din Gruia împotriva lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe din cea de-a 7-a etapă a Play-Off-ului Superligii cu scorul final de 2-1. Oaspeții au evoluat în 9 oameni mai mult de jumătate din meci după ce arbitrul Marcel Bîrsan i-a eliminat în prima repriză pe Oroian (faulturi repetate) și pe Florin Ștefan (fault ca ultim apărător).

CFR Cluj a deschis scorul prin Karlo Muhar în minutul 6 dintr-o lovitură de cap după un corner bătut de Ciprian Deac însă covăsnenii au egalat printr-un penalty transformat de Alimi în minutul 19. La scurt timp după ce Sepsi a egalat, centralul Bîrsan l-a eliminat pe Oroian pentru al doilea cartonaș galben încasat în șapte minute iar înainte de finalul primei reprize l-a dat afară și pe Florin Ștefan.

Deși CFR Cluj s-a aflat în superioritate numerică în majoritatea timpului de joc, aceștia au înscris golul victoriei abia în prelungirile reprizei secunde, după ce a înscris din interiorul careului, o minge primită de la El Kaddouri.

”Cele mai importante din acest joc sunt cele 3 puncte. Eu zic că am dominat jocul, chiar dacă ei au avut doi oameni în minus. Au mai fost meciuri în care echipele au avut superioritate şi nu au câştigat. E greu, că spațiile nu există, timp trece, presiunea devine din ce în ce mai mare, jucătorii se panichează. Nu ştiu nimic despre revenirea lui Dan Petrescu. Poate să vă zică doar conducerea.”, a transmis antrenorul CFR-ului Francisc Dican în urma partidei de pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”.

sursa: primasport.ro