CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League. Va lupta cu KuPS din Finlanda pentru un loc în grupe

by admin

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa suedeză Djurgarden.

Prima repriză a fost una echilibrată. Feroviarii au început mai hotărâți meciul și au avut câteva ocazii, dar nu au pus în pericol poarta suedezilor. După pauză, campionii României au jucat mai ofensiv și, la 10 minute de la reluare, brazilianul Vinicius a înscris unicul gol al partidei, după o centrare impecabilă a lui Deac. Suedezii nu au mai avut puterea să revină și CFR s-a calificat în play-off-ul Europa League pentru al doilea an consecutiv.

În play-off, campioana României o va înfrunta pe KuPS, din Finlanda, care a învins destul de uşor Suduva, din Lituania. Meciul CFR Cluj- KuPs Kuopio se ve juca la Cluj, joi, 1 octombrie.