CFR Cluj, la prima înfrângere din acest sezon. Ardelenii acuză dur arbitrajul și amenință cu retragerea din Liga I

by admin

CFR Cluj a suferit prima înfrângere a sezonului, într-un meci transmis în direct pe Look Sport+. Feroviarii au pierdut acasă, scor 1-2, în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, după ce au avut un penalty refuzat și un gol anulat.

Suspendat pentru această partidă și nevoit să urmărească meciul din tribune, Dan Petrescu a schimbat șapte jucători față de meciul de joi, din Europa League. Debeljuh a avut prima ocazie a CFR-ului, în minutul 12, dar a trimis peste poartă o centrare venită de la Deac.

Medieșenii au intrat încet încet în joc și au deschis scorul în minutul 27, prin Ronaldo Deaconu. Djokovic putea egala spre finalul reprizei, dar Gaz Metanul a intrat la cabine cu un avantaj minim. Tot ei au înscris și la reluare, când Burcă a deviat șutul lui Cardoso și scorul a devenit 2-0.

Păun a cerut un penalty în minutul 65, iar apoi Costache a marcat de la linia ofsaidului, dar atât lovitura de pedeapsă, cât și golul au fost refuzate de cuplul George Găman – Mircea Orbuleţ. Denis Ciobotariu a reușit să înscrie pentru CFR Cluj în minutele de prelungire, dar a fost prea târziu și Gaz Metan Mediaș a plecat din Gruia cu toate cele trei puncte.

Prestația brigăzii de arbitri i-a enervat pe oficialii feroviarilor. Neluţu Varga, patronul celor de la CFR Cluj, a confirmat faptul că nu are de gând să mai lase echipa să intre pe teren la meciul cu FC Argeş, de etapa viitoare, scrie, în exclusivitate, Look Sport.

Contactat de producătorii emisiunii Fotbal Look, Varga a transmis un mesaj cât se poate de dur: ”Ne-au sabotat, nu mai facem parte din Liga 1. Am dat ordin să nu mai jucăm! De la Roma mergem direct la Cluj, nu mai mergem la Bucureşti. Ăsta e ordinul meu, să nu mai băgăm echipa”, e poziţia oficială luată de patronul campioanei.

Imediat, moderatorul Vlad Măcicăşan a dezvăluit în direct faptul că Neluţu Varga a dat un alt ordin, acela ca biletele de întoarcere de la Roma să nu mai aibă destinaţia Bucureşti, aşa cum era planificat, ci Cluj-Napoca. Asta pentru a evita drumul în Trivale, pentru partida cu FC Argeş.