CFR Cluj, eliminată din Conference League de Adana Demirspor cu un gol încasat în prelungiri

CFR Cluj a fost eliminată la finalul dublei manșe împotriva echipei turcești Adana Demirspor la un scor general de 3-2 în favoarea formației din Süper Lig. Turcii au deschis scorul prin David în minutul 43 iar ceferiștii au punctat de la punctul cu var prin Vasile Mogoș după un penalty obținut de Bîrligea. Golul decisiv a venit în prelungirile reprizei secunde când Muhar a deviat greșit mingea în careu la o fază fixă permițându-i lui Cherif Ndiaye să înscrie în poarta lui Sava.

Antrenorul CFR-ului, Andrea Mandorlini, a explicat greșelile făcute de elevii săi pe parcursul jocului la interviurile din urma partidei de la Adana însă s-a artat mulțumit de efortul depus pe parcursul jocului de jucătorii CFR-ului.

”Este greu, părea a fi un meci care mergea în direcţia corectă, dar aşa este fotbalul, trebuie să fii atent mereu. Două momente de neatenţie, la mingea înaltă, în prima repriză, la finalul ei, iar cealaltă situaţie pe o recuperare. Cred că am fost aproape să scoatem un rezultat mare!” a transmis Andrea Mandorlini la flash interviurile de după meci.

Marcatorul CFR-ului, Vasile Mogoș, consideră că echipa sa merita să treacă mai departe iar eliminarea din Conference League este o dezamăgire pentru toți jucătorii.

”Dacă merita cineva să treacă turul, aceia eram noi. Suntem dezamăgiţi, frustraţi. Mai bine luam 3-0 şi mergeam acasă! Am stat vreo 10 minute să aşteptăm să executăm penaltiul. Dacă stai să asculţi toate fluierăturile greseşti. Dacă crezi că dai gol, dai gol. Ne antrenăm, am ascultat antrenorul, dacă eram eu sau altcineva, important era să dăm gol. Tot clubul ne gândim la campionat.” a transmis fundașul lateral al CFR-ului, despre ratarea calificării în UEFA Conference League.

sursa:primasport.ro