CFR Cluj, egalată de UTA Arad rămasă în 10 oameni! ”Veteranul” clujenilor a ieșit accidentat de pe teren

by Christian Suciu

CFR Cluj a scăpat printre degete victoria în deplasarea de pe Stadionul Motorul din Arad împotriva lui UTA deși formația pregătită de Ilie Poenaru a încheiat meciul cu numai 10 oameni. ”Feroviarii” au deschis tabela de scor în minutul 32 prin reușita lui Bismarck-Boateng, ce a plasat mingea în corner după o centrare venită de la Ciprian Deac. Răspunsul arădenilor a venit abia în repriza secundă, când fundașul CFR-ului Kolinger a deviat în proprie poartă o reluare cu capul a lui Alexandru Benga.

Același Deac a fost și victima unei intrări extrem de dure a lui Damian Isac în minutul 74 al partidei, în urma căreia ”decarul” clujenilor a părăsit terenul accidentat iar jucătorul ”Bătrânei Doamne” a fost eliminat de arbitrul Coza. Deși clujenii au încercat să speculeze inferioritatea nuemrică a a adversarilor, meciul s-a terminat la egalitate.

Antrenorul clujenilor a comentat prestația echipei sale evidențiind efortul jucătorilor săi însă a admis că pierderea avantajului de pe tabelă a fost o greșeală decisivă comisă de ”feroviari”.

” N-ai cum să fii mulțumit când conduci cu 1-0. Am avut ocazii mari de tot. Ei nu au avut ocaziile noastre. Au avut niște șuturi, niște cornere, dar ocaziile mari au fost ale noastre. M-am uitat la ceas, cinci minute au stat pe jos. Îmi pare rău că nu am fost mai inspirați pe final. Nu a fost o zi prea bună pentru mine. Am jucat mult mai bine decât am făcut-o acum un an aici, dar atunci am luat trei puncte.

Jucătorii știau despre prietenul meu (n.r. Ilie Florian, decedat înainte de meci). Au încercat să dea totul pentru el, știau că voia să câștigăm. Astăzi am făcut unul dintre cele mai bune meciuri. E o zi foarte tristă foarte bine, nu aș vrea să mă iau de nimeni, să zic nimic rău. ” a declarat în urma partidei antrenorul clujenilor, Dan Petrescu.

Echipe de start:

• UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Chindriş, Abeid – Cascini, Isac, Anton – Stahl, Postolachi, Otele
  • Rezerve: Balauru – Erico, Hoxhallari, Batha, Ubbink, Negoescu, Jobello, Keşeru, Dobrescu
  • CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Cvek, Boateng, C. Deac – Birligea, Malele, Petrila
  • Rezerve: Sava – Braun, R. Bălan, Hoban, Muhar, Roger, Gîdea, Yeboah, Janga

sursa: primasport.ro