CFR Cluj a învins Farul Constanța în duelul ultimelor campioane! Andrea Mandorlini (CFR Cluj): ” Cel mai bun meci de când sunt eu aici”

CFR Cluj a câștigat meciul cu Farul Constanța din etapa a 14-a a Superligii la scorul de 3-1 și se apropie la un singur punct de liderul FCSB. Clujenii au revenit de la scorul de 1-0 și prin golurile lui Karlo Muhar și Luka Juricic, în timp ce golul constănțenilor a fost marcat de Constantin Budescu.

Budescu a deschis scorul în minutul 25 după o pasă cu călcâiul de la Louis Munteanu însă clujenii au egalat în minutul 31 prin execuția croatului Muhar, ce a reușit ”dubla” în minutul 68. Atacantul bosniac Juricic a închis tabela după o preluare dificilă în interiorul careului, urmată de un execuție sigură în plasa porții lui Aioani.

Antrenorul clujenilor, Andrea Mandorlini, s-a arătat entuziasmat de evoluția jucătorilor săi în meciul împotriva campioanei în exercițiu.

”Sunt foarte mulţumit. Pe lângă această victorie, cred că am făcut cel mai bun meci de când sunt eu aici. Ieri am făcut un antrenament foarte mult şi când faci asta, se întâmplă să îţi iasă. Am făcut ceea ce am pregătit.

Suntem mulţumiţi, pentru că am avut multe ocazii să ne apropiem de primul loc şi nu am putut. Suntem mulţumiţi că am reuşit să învingem Farul, echipă care deşi a avut multe absenţe e o echipă importantă.

(n.r. Jefte ar fi plecat de la stadion deoarece a fost schimbat) Nu ştiu despre asta. El e un tip sensibil, îşi dorea să joace, dar importantă e echipa şi faptul că am câştigat.”, a declarat antrenorul clujenilor Andrea Mandorlini.

Echipele folosite:

• CFR: Sava – Kresic, Ajeti, M. Ilie – Mogoş, Cvek, Muhar, Fică, Camora (cpt.) – Jefte, Otele
  • Farul: Aioani – M. Popescu, Boli, Gustavo Marins, Dussaut – Borgnino, Artean (cpt.), Grameni – Mazilu, L. Munteanu, Budescu

sursa:primasport.ro