Vlad Dascălu s-a clasat pe podium la World Mountain Biking Cup organizată în Brazilia

Ciclistul român Vlad Dascălu s-a clasat pe locul trei în cadrul competiției World Mountain Biking Cup, organizată în Brazilia. În fața acestuia s-au aflat elvețianul Nino Schurter și francezul Maxime Marrote. Românul a cucerit anul trecut locul 7 la Jocurile Olimpice de Vară de la Tokyo ajungând astfel pe a cincea poziție a clasamentului general al Cupei Mondiale cu 1.421 de puncte.

Ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak, s-a declarat încântat de performanța ciclistului:

”Un rezultat excepțional, la finalul unei curse strânse, în care a luat startul pe poziția a 29-a, avansând treptat și preluând conducerea în turul 5. Turul 6 a fost decisiv, iar pozițiile de podium au fost stabilite în urma unei bătălii în care balanța a fost înclinată de experiență.

La doar 24 de ani, Vlad a fost deja campion european și campion mondial U23 la cross-country mountain bike în 2019, aducând pentru România primul titlu mondial în acest sport. Apoi a reprezentat România la Jocurile Olimpice de vară din 2020 de la Tokyo, unde s-a clasat. 7. Rezultate spectaculoase, care îmi dau certitudinea că Vlad are un viitor glorios în ciclism. Sunt mândru de el și vreau să-l felicit din tot sufletul!” a transmis ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak.

sursa:agerpres.ro