VIDEO | Derby scăldat în tensiune și faulturi cu nemiluita. FCSB și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, după un penalty și o gafă a ”comisarului” Vlad

by admin

FCSB a remizat, luni, la Giurgiu, scor 1-1 (1-0), împotriva celor de la CFR Cluj, în etapa a V-a a play-off-ului Ligii I. Clujenii au marcat golul egalării prin fundașul central, Andrei Burcă, cel care a lovit mingea perfect cu capul, după o lovitură liberă executată de Ciprian Deac în minutul 90+3.

Florin Tănase a deschis scorul în minutul 19 în urma unui penalty, obţinut tot de el, după ce Burcă l-a faultat din poziţie de ultim apărător.

În minutul 12, Miron a trimis mingea cu capul în transversală. Acelaşi Miron s-a accidentat în minutul 25, după o intervenţie a lui Omrani, el fiind înlocuit 10 minute mai târziu.

Ciprian Deac a declarat că ardelenii au încercat să profite de forma slabă a celor de la FCSB, ce au venit după două eşecuri. Mijlocaşul nu a vrut să comenteze maniera de arbitraj a lui Radu Petrescu, care nu a dictat un penalty pentru cei de la CFR în repriza secundă.

“S-a întâlnit echipa de pe primul loc cu echipa de pe locul doi, era normal să fie tensiune. Eu cred că în prima repriză am controlat mai bine jocul, ne-am creat şi o ocazie în primele minute. Dacă marcam, altul era meciul, dar, una peste alta, cred că nu meritam să pierdem în această seară. Sincer, nu am venit pentru un meci egal, am venit cu gândul să câştigăm, pentru că ştiam că nu traversează o perioadă bună. Cei de la FCSB au venit după două înfrângeri, sufereau puţin şi am zis să profităm de acest lucru.

Nu ne-a ieşit, e bine că am egalat în ultima fază a meciului şi e bine că nu am părăsit acest teren înfrânţi. De când sunt eu în fotbal nu am criticat niciodată arbitrajul şi nici nu o să o fac. Da, da, da (n.r. – întrebat dacă a fost penalty pentru CFR Cluj în minutul 80). Clar m-a lovit peste picior, am vrut să joc mingea, dar… Fiind implicat direct, eu am simţit cel mai bine la acea fază, am simţit că m-a lovit. Cred că a vrut să joace şi el mingea şi a fost o imprudenţă”, a explicat veteranul ardelenilor, la flash-interviuri.

Echipele utilizate:

• FCSB: Vlad – Haruţ, Cristea, Miron (Şut ’35), Radunovic – Ov. Popescu, Simion (Oaidă ’36), Vînă (Olaru ’51)- Moruţan (Niţă ’79), Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea
  • CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Susic ’78), Ben Youssef, Burcă, Camora – Sigurjonsson (Chipciu ’80), Bordeianu, Gîdea (Omrani ‘4 / Păun ’60)- Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor: Edward Iordănescu