Victorie în Muntenegru pentru U-BT Cluj în ultimul meci din an în EuroCup

by Christian Suciu

U-BT Cluj s-a impus cu scorul de 79-77 în meciul jucat în deplasare împotriva lui Buducnost Podgorica din cea de-a 13-a etapă a BTK EuroCup. Clujenii au reușit o revenire spectaculoasă după ce la pauză muntenegrenii s-au distanțat la 14 puncte de echipa antrenată de Mihai Silvășan. Pe parcursul jocului s-au remarcat pentru ”Studenți” Patrick Richards (16 p. 5 rec. 4 p.d.), Bryce Jones (13 p. 5 rec. 8 p.d.) și Andrija Stipanovic (16 p. 5 rec. și 2 p.d.) .

”A fost un meci în care echipa mea a arătat mult caracter. De aceea am câștigat meciul. La pauză eram conduși cu 14 puncte și pierdusem mult prea multe mingi. Totuși, nu am cedat în niciun moment. Acesta este spiritul nostru, pe care l-am arătat pe teren. Este o victorie mare, am jucat împotriva unei echipe talentate. Și noi avem o echipă bună și am demonstrat asta din nou. Sunt foarte bucuros de această victorie și îi felicit pe băieți!”, a declarat în urma victoriei, antrenorul lui U-BT Cluj, Mihai Silvășan.

Meciul a fost unul special pentru pivotul lui U-BT Cluj, Andrija Stipanovic ce a ajuns la 1000 de puncte marcate în întreaga sa carieră în EuroCup.

În urma victoriei formația ardeleană încheie anul pe locul 3 din EuroCup cu 9 victorii și 4 înfrângeri adunate în actuala ediție. În meciurile anterioare din grupa B, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 80-71 şi 84-95 cu Turk Telekom, 70-67 şi 80-76 cu Slask Wroclaw, 88-92 şi 89-98 cu JL Bourg, 89-74 cu Buducnost Podgorica, 61-59 cu Aris Salonic, 86-75 cu ratiopharm Ulm, 98-60 cu Energia Trento, 70-92 cu Gran Canaria, 120-111 cu Lietkabelis Panevezys.

sursa:primasport.ro