Victorie ”in-extremis” pentru U-BT Cluj pe terenul deținătoarei EuroCup! Pas uriaș pentru ”Studenți” în drumul către sferturile competiției

by Christian Suciu

U-BT Cluj a câștigat dramatic meciul jucat în deplasare pe parchetul formației spaniole Dreamland Gran Canaria la scorul de 113-111. Victoria ”studenților” a venit în penultima secundă a jocului grație unui coș marcat de Emanuel Cățe. În urma victoriei, echipa clujeană a urcat pe a doua poziție din grupa B, ce garantează prezența în sferturile competiției europene.

Jucătorii lui Mihai Silvășan au evoluat spectaculos în partida împotriva ibericilor, patru dintre aceștia reușind să marcheze cel puțin 20 de puncte: Jarell Eddie (24 puncte, 5 recuperări), Emanuel Căţe (23 puncte, 10 recuperări, 3 assist-uri), Patrick Richard (23 p, 4 recuperări, 6 assist-uri), Bryce Jones (21 puncte, 5 assist-uri). În timp ce din tabăra gazdelor s-au remarcat pe parcursul jocului: Nicolas Brussino (30 de puncte, 4 recuperări, 4 assist-uri), Andrew Albicy (20 puncte, 7 assist-uri) și AJ Slaughter (11 puncte, 3 recuperări și 5 assist-uri).

”Cu siguranță nu ne așteptam la un astfel de meci. Sunt foarte mândru de jucătorii mei, de felul cum s-au luptat. Au lipsit doi baschetbaliști importanți, dar am găsit resurse pentru a înfrunta una dintre cele mai bune echipe din EuroCup. Am jucat cu mult curaj, cu inimă și am câștigat grație caracterului nostru!”, a transmis în urma partidei antrenorul lui U-BT Cluj, Mihai Silvășan.

Ultimul meci al ”studenților” în grupele EuroCup va avea loc pe data de 7 februarie pe terenul lituanienilor de la Lietkabelis Panevezy în timp ce Dreamland Gran Canaria se va deplasa la Podgorica pentru a o înfrunta pe Buducnost.