Universitatea Cluj a câștigat meciul disputat ieri în deplasare în fața lui FC Hermannstadt din cea de-a 28-a etapă a Superligii. Oaspeții au câștigat cu scorul final de 1-0 prin golul marcat de Ioan Filip în minutul 10, care a înscris cu călcâiul din pasa mijlocașului Dan Nistor. Clujenii au urcat pe locul 10 în clasament după a doua victorie consecutivă din mandatul lui Ioan Ovidiu Sabău iar Hermannstadt a rămas pe locul 13 după al 7-lea insucces consecutiv.

În minutul 71, Călin Popescu a centrat pentru Silviu Balaure şi acesta a înscris cu o lovitură de cap, însă golul gazdelor a fost anulat după consultarea VAR, pentru un ofsaid la autorul centrării.

După douăsprezece minute portarul clujean Gorcea a ieşit neglijent, lovindu-l cu genunchiul pe Babic şi, după consultarea VAR, a fost acordată lovitură de la 11 metri pentru gazde. Însă Gorcea şi-a răscumpărat greşeala apărând la execuţia lui Babic, în minutul 86.

La ultima fază a meciului, sibienii au cerut penalti pentru un henţ al lui Remacle, în minutul 90+7, dar după consultarea VAR, arbitrul Sebastian Colţescu nu a acordat lovitura de pedeapsă, fluierând finalul întânirii.

” Încă suntem departe de a ne îndeplini obiectivul. Trebuie să fim modeşti şi să muncim mai mult. Am făcut lucruri foarte bune, mai ales în prima repriză, dar şi lucruri pe care trebuie să le corectăm.

Nu am avut curaj în a doua repriză să mai ieşim la joc ceva mai mult. Acum ne-a scos Gorcea (n.r. a apărat penalty-ul executat de Babic), foarte important atunci când câştigi. E presiunea situaţiei din clasament, teama de eşec, dar sper că o treacă aceste lucruri şi să jucăm fotbal.” a transmis antrenorul Universității Cluj, Ioan Ovidiu Sabău.

Echipele de start:

• Hermannstadt: Letica – I. Stoica, F. Bejan, C. Ene – Butean, Biceanu, Alhassan, Opruţ – P. Petrescu, D. Paraschiv, C. Popescu
  • ”U” Cluj: Gorcea – Martic, F. Ilie, Ipas, D. Oancea – Chipciu, I. Filip, R. Pires, Bic – D. Nistor – M. Thiam

sursa: primasport.ro