Universitatea Cluj a pierdut meciul cu FCU Craiova. Sabău: “Probabil că am intrat în vacanță”

by Bianca Baraboi

FCU Craiova a câştigat pe teren propriu, scor 3-2, cu Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin Robert Silaghi, în minutul 16, dar gazdele au egalat după numai două minute, prin Baeten şi la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1.

În minutul 55 Baeten a adus în avantaj Craiova, înscriind cu o lovitură de cap, însă Anselmo restabilit egalitate în minutul 74. Blănuţă a reuşit să readucă în avantaj echipa lui Eugen Trică, cu un gol marcat în minutul 76 şi Craiova s-a impus cu 3-2, obţinând o victorie importantă. Craiovenii nu mai câştigaseră în Superligă din 2 februarie, de la 2-1 cu Dinamo Bucureşti.

În clasament, Universitatea Cluj are 29 de puncte şi ocupă locul 4, iar FCU Craiova urcă pe 7, cu 22 de puncte.

Ioan Ovidiu Sabău s-a declarat foarte dezamăgit de atitudinea elevilor săi şi consideră că lipsesc multe lucruri în jocul ardelenilor.

”Probabil că am intrat în vacanţă. Sunt multe lucruri care mă dezamăgesc. Vorbim de Europa. Nu ai voie. Puteam mai mult. Puteam să facem 2-0 în prima repriză.

Lipsesc multe lucruri pentru a spera la mai mult. Probabil că sunt prea pretenţions, că am obiective prea mari. Poate ne-am gândit la altceva, dar nu putem. Nu poţi să iei atât de uşor goluri. Nu poţi să dea gol de lângă tine.

Ai emoţii la fiecare centrare în careu, la fiecare fază. Nu e caracteristica noastră să ne luptăm cu ei. Am făcut cinci pase, după am dat mingea la adversari. Le-am dat încredere. Nu suntem capabili să facem pressing”,
 a spus Sabău, la flash-interviuri.

Dan Nistor a fost foarte dur cu privire la prestaţia propriei echipe, despre care consideră că nu are evoluţii demne de calificarea în cupele europene.

”Nu suntem pregătiţi pentru cupele europene. Noi suntem cea mai dezavantajată echipă, jucăm din 3 în 3 zile, drumurile sunt lungi.E complicat să joc cu mască, sper să scap repede de ea.

La cum am arătat în aceste meciuri, e greu să prindem barajul de Conference. Va fi greu cu Dinamo, sperăm să vină multă lume. Ar trebui să se schimbe multe, sunt la cald şi nu vreau să spun multe prostii”,