”U” Cluj – Unirea Constanța, joi, ora 21:30, în direct pe Look Sport+. Ardelenii caută să rămână fără punct pierdut în acest sezon

by admin

Universitatea Cluj are cel mai bun start de sezon din ultimii patru ani, de când evoluează în Liga 2. Ardelenii primesc vizita celor de la Unirea Constanţa, joi, de la ora 21:30, în direct pe Look Sport+. Organizatorii se aşteaptă la o asistenţă impresionantă pe Cluj Arena, care să împingă formaţia gazdă de la spate, la fel cum a fost în prima etapa, în victoria clară cu Poli Timişoara, scor 3-0.

De cealaltă parte, Unirea Constanţa este o echipă nou înfiinţată, care a luat locul Farului în competiţie. Antrenorul Ianis Zicu are o misiune complicată şi trebuie să face multe lucruri din mers. Dobrogenii nu au strâns încă vreun punct, dar au avut meciuri grele, ambele pierdut cu 0-2, în faţa Concordiei Chiajna şi a celor de la Hermannstadt, iar greul continuă şi în acestă rundă.

”În ceea ce priveşte jocul de astăzi, sunt mulţumit de prima repriză, în care ne-am creat trei-patru situaţii de gol foarte mari. Păcat că nu le-am concretizat. Şi cum este normal în fotbal, în a doua repriză le-am lăsat şansa, de fapt, şi gazdelor să vină peste noi, poate nu cu acţiune foarte clare, dar multe faulturi, lovituri libere din lateral. Este bine că nu am luat gol din faze fixă, că au fost foarte multe. Până la urmă am suferit, ne-am sacrificat. Le mulţumim suporterilor care au venit la acest joc şi îi aşteptăm în număr cât mia mare la jocul de joi seară de pe Cluj Arena”, a explicat Erik Lincar, tehnicianul ”şepcilor roşii”, după succesul cu FC Buzău.