U-BT Cluj, la a treia înfrângere din EuroCup! ”Studenții” sunt aproape ultimii din Grupă

U-BT Cluj-Napoca a suferit o nouă înfrângere în deplasare cu formația lituaniană BC Lietkabelis, ce a obținut victoria în fața ”Studenților„ la scorul de 89-84 în cea de-a patra etapă a competiției europene. Antrenorul echipei clujene, Mihai Silvășan a apreciat dăruirea jucătorilor săi dar admite că lituanienii au meritat mai mult victoria iar în etapele care urmează U-BT trebuie să se reinventeze pentru a începe din nou să câștige.

” În primul rând, vreau să felicit întreaga echipă pentru victorie. A fost o luptă bună în seara asta. Am avut șansele noastre, dar la sfârșitul zilei nu am fost suficient de buni sau de consecvenți pentru a lua victoria. Procentul nostru pe trei -suturile de la puncte au fost proaste, 29% iar la aruncările libere 54%.Ne-am luptat, am luat 16 recuperări ofensive și am încercat să jucăm în apărare dar până la urmă au marcat mai bine decât noi și au câștigat.

“A fost o luptă uriașă. Din păcate, pentru noi, în toate cele trei meciuri pe care le-am pierdut până acum, oamenii au spus că am luptat bine. Mai trebuie să învățăm să câștigăm în această competiție. Și astăzi l-am ratat pe Karel Guzman de la noi. rotația principală. Deci asta a fost și o problemă pentru noi. La sfârșitul zilei, sunt fericit că ne-am luptat. Am crezut că putem câștiga acest joc, am rămas până la final. Au făcut niște lovituri importante și acesta a fost rezultatul . Nu vrem să facem pauză după doar patru jocuri. Nicio echipă nu este imbatabilă cu siguranță și vom încerca totuși să ne îmbunătățim. Vom încerca în continuare să fim mai buni în fiecare meci. Acum este o pauză pentru noi cu ferestrele echipei naționale , așa că avem timp să analizăm, să ne pregătim, să ne odihnim și să încercăm să fim mai buni.” a declarat la finalul partidei antrenorul lui U-BT Cluj, Mihai Silvășan.