U-BT Cluj, învinsă acasă de JL Bourg cu 98-89! Mihai Silvășan:” Am pierdut meciul în primul sfert din punct de vedere psihic”

U-BT Cluj a fost învinsă pe teren propriu de formația franceză JL Bourg cu scorul de 98-89, în cea de-a 12-a etapă a BTK EuroCup. Clujenii au suferit de pe urma primului sfert în care au primit nu mai puțin de 37 de puncte. În cea de-a doua parte a jocului francezii s-au desprins la un avantaj de 25 de puncte iar deși alb-negrii s-au străduit să reducă din diferență, oaspeții au reușit să mențină scorul în favoarea lor până la final.

”În primul rând, trebuie să îi felicităm pe cei de la Bourg. Au fost echipa mai bună. Nu sunt prea multe de spus, noi am jucat foarte prost în prima repriză. Am permis multe aruncări necontestate, iar ei au avut 60% de la linia de trei puncte. Au avut o zi incredibilă și noi am favorizat acest lucru prin lipsa de intensitate. Este o înfrângere dureroasă, deoarece era un meci important.

Din păcate, nu am putut câștiga, așa că trebuie să mergem mai departe. Trebuie să ne luptăm pentru a ocupa un loc cât mai bun în clasament. Baschetul în general este o luptă psihică. Dacă lași echipa adversă să prindă încredere și să joace lejer la începutul meciului, vin astfel de situații, în care marchează coșuri grele. Am pierdut meciul în primul sfert din punct de vedere psihic, primind 37 de puncte. Am luptat în repriza a doua, am încercat, însă din păcate nu am putut mai mult. În meciurile cu ei începem de fiecare dată prost și încercăm să revenim ulterior.”, a declarat antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan, în urma celei de-a 4 înfrângeri suferite de U-BT Cluj în sezonul regulat de Euro Cup.