U-BT Cluj, înfrângere categorică cu ucrainenii de la Prometey!

Cea de-a 8-a etapă din EuroCup s-a încheiat cu înfrângere pentru jucătorii lui U-BT Cluj, învinși la un scor final de 82-105 (57-51) în fața ucrainenilor de la Prometey Slobozhanske. Meciul marchează cel de-al cincilea insucces al ”studenților” în actuala ediție de EuroCup.

Deși formația ucraineană este nevoită să joace meciurile ”acasă” la Riga din cauza războiului, cei de la Prometey au dominat terenul s-au impus drept cei mai buni marcatori ai meciului, mai precis Kennedy și Balvin, cu câte 23 de puncte fiecare, în timp ce pentru echipa clujeană au ieșit la rampă Richard(19 puncte) și Meindl (17 puncte). În urma partidei, campioana României a picat două poziții în clasament și a ajuns pe locul 8 cu 10 puncte acumulate în Grupa ”A”.

Antrenorul ”studenților”, Mihai Silvășan, a recunoscut prestația superioară a adversarilor și consideră că elevii săi ar fi trebuit să gestioneze mai bine ritmul din cea de-a doua repriză a jocului de la Riga.

”Din păcate, ne-am prezentat jenant în repriza a doua din punct de vedere al intensității. Nici în prima repriză nu am avut suficientă intensitate în apărare dar am înscris mai multe puncte. În repriza secundă ei au crescut intensitatea jocului iar noi am cedat și am pierdut la o diferență de 29 de puncte. Un scor umilitor pentru o echipă care se respectă. Va trebui să arătăm mai mult caracter pe final de meci în jocurile care urmează. Acum mergem înainte și pregătim meciurile viitoare.” a transmis în urma înfrângerii suferite, antrenorul studenților Mihai Silvășan.

sursa: primasport.ro