Remiză pentru U Cluj, în primul meci de la revenirea lui Sabău!

Universitatea Cluj a remizat în meciul disputat în deplasare pe trenul celor de la FC Hermannstadt ce s-a încheiat cu scorul final de 2-2. Gazdele au deschis scorul prin Daniel Paraschiv în minutul 35 însă elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au reușit să egaleze în minutul 45 după ce Mitrea a înscris, din corner, cu o lovitură de cap. Clujenii au trecut în avantaj la finalul primei reprize prin Daniel Popa însă s-au trezit egalați în prelungirile reprizei secunde de execuția spectaculoasă a lui Oroian.

La scorul de 0-0 atacantul clujenilor Daniel Popa a fost protagonistul unei faze controversate după ce în minutul 29 acesta ar fi fost faultat în careu de portarul sibienilor, Muțiu, însă arbitrul Florin Andrei din cabina VAR a decis că acesta a simulat.

Antrenorul clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău, și-a felicitat jucătorii pentru atitudinea și efortul depus în primul său meci la revenirea pe banca bianconerilor.

” Am făcut un meci bun. Suntem foarte supăraţi că nu am luat cele trei puncte. Vreau să îmi felicit jucătorii, pentru că am jucat exact aşa cum am pregătit jocul.  Am avut ocazia foarte mare de a face 3-1, după a venit acea execuţie de excepţie.

Este un punct important. Avem un meci de Cupă. joi la Piatră Neamţ, deplasare de 5-6 ore, ne întoarcem şi duminică jucăm cu Iaşi. Mai avem nevoie să îmbunătăţim numeric şi calitativ lotul. Campionatul va fi lung. Fiind foarte cald, am avut şi astăzi jucători cu crampe.”, a transmis la flash-interviurile din urma partidei, antrenorul clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău.

sursa: primasport.ro