Remiză între U Cluj și CFR Cluj în derby-ul de pe Cluj Arena! ”Feroviarii” au scăpat victoria printre degete cu autogolul lui Roger

by Christian Suciu

Universitatea Cluj și CFR Cluj au încheiat la egalitate meciul de pe Cluj Arena din prima etapă a Grupei C din Cupei României. Deși Ceferiștii au deschis repede scorul în minutul 3 prin Birligea, jucătorii aleși de Dan Petrescu pentru această partidă nu și-au mai găsit ritmul pe parcursul partidei iar ”Șepcile Roșii” au profitat de greșelile din apărarea CFR-ului și în repriza secundă au marcat după ce Roger a deviat în proprie poartă șutul mijlocașului Filip.

Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu nu a fost mulțumit de prestația jucătorilor săi și consideră că unii din ei nu au fost pregătiți pentru meciul cu U Cluj.

” Nu sunt mulţumit de prestaţia jucătorilor. Principalul motiv e că cei de azi n-au meciuri şi ritm. E singura scuză pe care o au. Bordeianu, Burcă, Buş, Mistrati au venit după accidentări, Billong, Ze Gomes au debutat. Majoritatea au arătat foarte rău, nu ştiu dacă s-a salvat cineva azi, poate Braun, care a intrat bine.

Chiar dacă băteam, echipa n-a fost ce trebuie. Primele 5 minute au fost bune, restul de 40 au fost dezastru în prima repriză. În repriza a doua am mai avut două ocazii, dar tot prea puţin pentru pretenţiile noastre. Nu m-a surprins U, m-au surprins jucătorii mei. Cei de la U s-au autodepăşit, ai mei au jucat foarte slab. Ei au vrut, dar n-au avut ritm şi nu au putut.

Demult n-am mai certat echipa ca la pauză. Mă aşteptam mai mult de la jucătorii mei, sper ca la următorul meci să nu mă dezamăgească aşa cum au făcut azi. Am vrut să fac 8 schimbări la pauză, dar n-aveam cum.” a transmis în urma partidei, antrenorul CFR-ului Dan Petrescu.

Antrenorul studenților, Eugen Neagoe s-a arătat mai satisfăcut de evoluția elevilor săi însă consideră că dacă ar fi avut mai multă inspirație, jucătorii săi ar fi putut aduce victoria în derby.

”Atitudinea mă bucură. Cred că am arătat destul de bine. Mi-aş fi dorit să câştigăm, dar nu am fost foarte inspiraţi în faţa porţii. Am avut 3-4 ocazii foarte mari, cea a lui Bic chiar uriaşă. I-am felicitat pentru efort, pentru atitudine. Îi felicit şi pe suporteri, îi aşteptăm în număr cât mai mare şi în campionat. Ne ajută mult, ne împing efectiv de la spate, avem nevoie de ei.

Chiar dacă nu au folosit toţi jucătorii, cei de la CFR pot alinia 3 echipe de aceeaşi valoare. Cei de astăzi sunt la fel de valoroşi ca cei de duminică. Nu este nicio diferenţă. Dar şi noi am stat destul de bine. Am început jocul rău, la primul corner am primit gol. Ştiam foarte bine că sunt periculoşi la fazele fixe, dar nu am reuşit să îi marcăm. Nu contează, îi felicit pe băieţi pentru munca depusă. Ştiam că au doi jucători cu talie în centrul apărării. E greu să te baţi cu ei la mingi înalte. Le-am cerut să joace în spatele lor, mingi centrate.” a declarat la flash-interviurile din urma partidei, antrenorul lui U Cluj, Eugen Neagoe.

sursa: primasport.ro