Pansament pe rana provocată de Roma. FC Argeş – CFR 0-2, după un meci dominat de campioană

by Cristina Mihaila

Venită după un 5-0 dezastuos la Roma, CFR a dat peste o echipă modestă, aşezată de Moşteanu într-un 4-5-1 complet inofensiv, iar FC Argeş s-a dovedit pansamentul perfect pentru rănile campioanei. Început cu un penalty refuzat CFR-ului de arbitrul Mladinovic în minutul 5, meciul a continuat cu o gafă mare a puştiului Micle, în ziua în care a împlinit 19 ani, iar Rondon a deschis scorul, din pasa lui Deac. După doar şapte minute, acelaşi Rondon a plecat pe un spaţiu mare din defensiva adversă, a finalizat sigur, iar soarta celor trei puncte era rezolvată încă din minutul 23. Asta pentru că apărarea CFR-ului l-a izolat pe vârful Blejdea, minga a stat la trupa lui Petrescu, iar Bălgrădean nu a fost nevoit să intervină la niciun şut în primele 45 de minute.

La restart, acelaşi film: FC Argeş incapabilă să construiască, CFR prea puternică. Rondon a avut şansa hat-trick-ului (48), dar a tras în Micle, apoi Deac ia la ţintă bara, cu un şut superb din lovitură liberă (53), înainte ca Moşteanu să trimită al doilea atacant, Mediop, în speranţa că ar putea echilibra meciul. Cu un CFR ceva mai defensiv, a fost nevoie de o gafă a lui Manea (65) pentru a-i oferi rezervei Maes şansa egalării, dar şutul belgianului s-a dus peste. Fără evenimente notabile până la finalul meciului, pentru că CFR e o echipă pricepută la îngheţarea jocului, iar orizontul ofensiv al lui FC Argeş e unul dintre cele mai limitate din Casa Liga 1.

Vezi rezumatul video al meciului pe looksport.ro.