Lazio a învins-o pe CFR Cluj în primul meci din Play-Off-ului UEFA Conference League ce a avut loc pe Stadio Olimpico din Roma. Deși începutul de meci a dat semne bune ”feroviarilor” atunci când arbitrul Craig Pawson l-a eliminat pe fundașul central Patric după un fault asupra lui Ermal Krasniqi, clujenii n-au reușit să-și creeze oportunități de a marca și s-au retras în defensivă până la finalul reprizei. Nici jocul defensiv al campioanei nu a strălucit în fața italienilor, care au înghețat tabela în prelungirile primei reprize prin reluarea în forță a golgheterului Ciro Immobile, după o fază fixă din apropierea careului oaspeților.

În ciuda jocului slab făcut de elevii săi, Dan Petrescu le-a luat apărarea în cadrul conferinței de presă și a transmis că eșecul echipei sale s-a datorat diferenței uriașe de valoare dintre cele două formații. Acesta crede în continuare în șansa unei victorii în meciul retur însă admite că pentru clujeni, condițiile vor fi mai dificile.

” Acesta e lotul pe care îl avem, lipsa de valoare s-a văzut. Savic costă 100 de milioane, Immobile 100 de milioane de euro. Nu am ce să le reproşez jucătorilor mei, vrem mai mult, dar trebuie să fim realişti. În fotbalul românesc nu mai suntem realişti de ceva timp!

Lazio e favorită acum, dar fotbalul e fotbal, poate putem să ne impunem la retur. Vom încerca să câştigăm. Problema e că peste două zile avem meci în campionat.” a transmis antrenorul CFR-ului Dan Petrescu.

Fostul atacant al CFR-ului, Cristi Bud, a remarcat lipsa de creativitate pe plan ofensiv a clujenilor și l-a taxat pe Dan Petrescu pentru că nu a profitat de avantajul numeric pentru a pune probleme adevrsarului.

” Ce să mai zici? Un meci foarte slab făcut de CFR Cluj. Este păcat. A fost o şansă foarte bună pentru un rezultat pozitiv.

Cred că ăsta a fost obiectivul lui Dan Petrescu, să ia cât mai puţine. Nu s-a adaptat şi nu ai cum să emiţi pretenţii cu un aşa joc. Au avut un şut pe poartă, al lui Malele. Nici dacă făcea portarul infarct nu intra mingea.

Nu ai venit cu centrări, nu ai pus presiune. Cu mijlocul acela e greu să construieşti. A fost «varză à la Cluj». Ăsta e adevărul, o evoluţie foarte ştearsă. Chiar n-am văzut nimic. Asta e. Jocul nu dă motive de optimism, dar cu rezultatul poţi spera. Poate la retur vor prinde toţi o zi bună.” a declarat Cristi Bud pentru GSP.

sursa: primasport.ro