Încep emoțiile pentru CFR Cluj! Posibili adversari de calibru în turul 3 al Ligii Campionilor

by admin

CFR Cluj îşi va afla azi posibila adversară din turul 3 al Ligii Campionilor. Campioana României va avea, pentru prima dată, emoţii mari, întrucât poate să fie împerecheată cu echipe care sunt, cel puţin, la nivelul ei. CFR Cluj trebuie să treacă de Lincoln Red Imps, campioana Gibraltarului, pentru a prinde turul 3.

În cazul în care va reuşi victoria la general, după dubla manşă, atunci CFR Cluj ar putea da peste formaţii precum Slavia Praga, Rangers, Olympiacos sau Dinamo Zagreb. Dintre posibilele adversare ale ardelenilor, Slavia Praga şi Rangers sunt calificate deja acolo, în ultima rundă premergătoare play-off-ului. Restul trebuie să treacă, de asemenea, de turul 2.

Posibilele adversare ale CFR-ului în turul 3 al Ligii Campionilor:

• Dinamo Zagreb (Croaţia) / Omonia Nicosia (Cipru)
  • Slavia Praga (Cehia)
  • Olympiacos (Grecia) / Neftchi Baku (Azerbaidjan)
  • Young Boys (Elveţia) / Slovan Bratislava (Slovacia)
  • Steaua Roşie Belgrad (Serbia) / Kairat Almaty (Kazahstan)
  • Rangers (Scoţia)

CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, deşi a pierdut manşa retur disputată în deplasare, scor 1-2 (0-0, 0-2), după prelungiri, cu Borac Banja Luka. După 3-1, acasă, clujenii au fost conduşi cu 2-0 la finalul primelor 90 de minute, în deplasare, şi erau eliminaţi dacă UEFA nu schimba regulamentul.

Din sezonul 2021/2022, golul/golurile marcate în deplasare nu contează mai mult decât cele înscrise pe teren propriu. Astfel, la scorul general de 3-3, partida de la Banja Luka a intrat în prelungiri. Chipciu a reuşit să înscrie în minutul 118 golul calificării.

În turul al doilea, CFR Cluj va evolua cu Lincoln Red Imps (Gibraltar). Campioana României va juca primul meci în deplasare.

Turul al doilea preliminar va avea loc la 20/21 iulie şi 27/28 iulie.