Ianis Hagi, mesaj superb după eșecul din Germania: “Pentru România, MEREU!”

by admin

Ianis Hagi a avut o prestaţie foarte bună în Germania şi a făcut România să spere la o victorie, prin golul marcat în minutul 9. În cele din urmă, nemţii s-au impus cu 2-1, dar tricolorii nu pot fi criticaţi. Au făcut un meci bun.

Ianis Hagi a declarat că se gândeşte la rezultatul uriaş pe care România îl putea obţine, fie şi un egal, care păleşte în faţa golului pe care l-a dat. Mijlocaşul lui Rangers a evitat să spună dacă e cea mai frumoasă execuţie a carierei şi a avut un mesaj superb pentru România, la interviul de la finalul confruntării de la Hamburg.

”Nu vreau să mă gândesc dacă e cel mai frumos gol al carierei, pentru că voiam cel puţin un punct azi. Sunt dezamăgit, am avut 1-0 la pauză, am încercat să jucăm pe contraatac ceva, dar nu am reuşit să marcăm şi golul doi. Când mergi într-o astfel de deplasare, e greu să nu iei gol. Era bun şi un egal, dar acum analizăm şi apoi trebuie să ne gândim la partida de luni. Trebuie să ne concentrăm pe ce avem de făcut luni.

Suntem o generaţie nouă, venim mulţi tineri la naţională şi uşor-uşor grupul devine mai puternic. Nu putem să judecăm după fiecare meci, trebuie să vedem la finalul campaniei ce va fi. Avem foame de rezultate, cred că s-a văzut în seara asta că ştim să ne apărăm, chiar dacă suntem fotbalişti tehnici.

(N.r. – La cât s-a alergat în seara asta, se mai poate luni?) Pentru România, mereu!”, a declarat Ianis Hagi la finalul meciului, la Pro TV.

Reprezentativa României a fost învinsă, vineri seară, la Hamburg, cu scorul de 2-1, de selecţionata Germaniei, într-un meci din etapa a şaptea a Grupei J a calificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2022, în care a condus cu 1-0. Tricolorii sunt acum pe locul patru în grupă. Au marcat: Gnabry ’52, Muller ‘81 / Ianis Hagi ‘9

• 0-1, min. 9: Ianis Hagi a înscris cu un şut la colţul lung, după ce a trecut de doi adversari.
  • 1-1, min. 52: Gnabry a egalat cu un şut din afara careului.
  • 2-1, min. 81: Muller a marcat din aproximativ 2 metri, după un corner.

În minutul 8, centralul Cuneyt Cakir a anulat decizia sa de a acorda un penalti pentru o intervenţie a lui Burcă la Werner. El dictase penalti în minutul 5, iar faza a fost analizată de arbitrii din camera VAR şi apoi chiar de central. Penaltiul a fost astfel anulat.

• Germania: 22. Ter Stegen – 18. Hofmann (16. Klostermann ’85), 15. Sule, 2. Rudiger, 5. Kehrer – 8. Goretzka, 6. Kimmich – 10. Gnabry, 11. Reus (7. Havertz ’67), 19. Sane (20. Adeyemi ’89) – 9. Werner (13. Muller ’67). Selecţioner: Hansi Flick
  • România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 17. Rus, 6. Chiricheş-cpt., 15. Burcă (4. Manea ’50), 3. Toşca – 23. Stanciu (5. Albu ’82), 18. Marin – 14. Hagi (10. Maxim ’60), 9. Puşcaş (20. Mitriţă ’82), 22. Mihăilă (7. Ivan ’60). Selecţioner: Mirel Rădoi

În aceeaşi grupă, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalti, Nikolov ’74, Churlinov ’83).