Foto/Video: AitonBike deschide sezonul MTB-ului clujean

by Bianca Baraboi

Vremea bună a dat startul competițiilor pentru bicicliștii din zona Clujului: prima competiție din sezonul de Mountain Bike a avut loc în Aiton, comuna unde se află cel mai bătrân frasin din Europa. Startul s-a dat chiar de lângă bătrânul copac iar participanții au avut 3 categorii la care s-au putut înscrie. Peste 200 de iubitori ai acestui sport s-au întrecut pe traseu, însă experiența în sine este cea care contează, pentru că adrenalina e la cote maxime.

Traseul a pornit din centrul comunei Aiton din jud. Cluj și a început cu o urcare accentuată pe Dealul Cioltului. De acolo s-a ocolit pădurea pe un drum de tractoare până la km 2, după care s-a intrat pe potecile umbrite de copaci. Ieșind din pădure s-a continuat drumul pe cărările de pe câmp în coborâre lină către antena din apropierea localității Vâlcele, de unde a luat o întorsătură neașteptată, îndreaptându-se către satul Sărădiș, o localitate cu o populație de doar 66 de persoane. S-a traversat satul pe un drum de macadam și s-a ajuns la centura Vâlcele-Apahida, de unde s-a întors pe creastă, suprapunându-se în continuare cu traseul #CC100KK din zona Feleacului. La întoarcere, traseul a intrat iarăși în pădure și i-a scos pe bicicliști pe Dealul Cioltului, de unde au coborât în viteză spre linia de finish (în cazul traseului scurt) sau au repetat bucla (traseul lung).

Pe rând cele 3 categorii au luat startul competiției de Mountain Bike de la Aiton. A ajuns la ediția cu numărul 4 anul acesta, iar clujenii în special adoră acest loc pentru că este aproape de oraș. Însă nu doar clujenii au participat la cursă.

Zoli organizator: AitonBike este la a patra ediție. E un loc preferat de bicicletă al clujenilor că e destul de aproape și are un traseu fain. Sunt 3 probe. Cel de 40 de km, au plecat acum, este o probă de e-bike care este în creștere dar fiind aparte trebuie să intre separat și este un traseu scurt, de 20 km .Acestea sunt cele 3 probe.Sunt în jur de 250 de participanți, majoritatea vin din împrejurimi dar vin și din Baia Mare, Satu Mare, Târgu Mureș.

Startul pentru cele 3 categorii la care au participat bicicliștii s-a dat chiar din centrul comunei, la câțiva metri de cel mai bătrân frasin din Europa. Acesta se află în spatele primăriei și are o vechime de peste 300 de ani.

Comuna este cunoscută pentru bătrânul frasin, dar și pentru traseele de bicicletă din zonă. Astăzi cursa nu a fost foarte ușoară mai ales că a și plouat zilele trecute.

Participant: Experiența a fost faină per total dar a fost destul de grea. A fost mult noroi prin pădure datorită faptului că a plouat de câteva zile. Soarele a fost destul de puternic pe câmp. A fost un concurs greu dar per total mi-a plăcut, mai venim.
Particiapnt:  Foarte frumos, plăcut, vreme bună, atmosferă, și destul de greu , am tras.

Pe Denisa faptul că este fată a ambiționat-o și mai mult să participe. De 3 ani a luat în serios acest sport și cu fiecare ocazie vrea să fie mai bună.
Denisa: A fost foarte bine, am avut multe urcări, dar am reușit să le depășesc cu brio.

Acest cuplu a pedalat împreună pe o bicicletă tandem.

Claudiu și Oana: Da este o bicicletă tandem. Oricum a fost grea cursa. A fost super, îmi place să merg după el. Nu cred că aș participa deloc singură, așa că pentru mine e nemaipomenit că mergem împreună.

Cei pasionați de acest sport, pot ajunge să investească în echipament dar și în biciclete, chiar și mii de euro.