FC Botoșani – CFR Cluj 2-1. Primul eșec pentru Edi Iordănescu la CFR! FCSB rămâne liderul Ligii 1

by admin

FC Botoşani a câştigat meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a 22-a din Casa Liga 1, în direct pe Look Sport+. CFR Cluj a ratat şansa de a urca pe primul loc în clasament şi a suferit prima înfrângere în campionat din 22 noiembrie 2020 încoace.

Partida s-a disputat pe un teren aproape impracticabil. Toate golurile au fost înscrise în prima repriză.

Gabriel Debeljuh a deschis scorul în minutul 2. Gazdele au întors scorul într-un interval de şase minute, prin Enriko Papa (31′) şi Mihai Roman (37′).

În repriza a doua, FC Botoşani a preferat să se apere şi să lovească pe contraatac. CFR Cluj a ratat două ocazii mari de gol pe final de meci.

CFR Cluj avea 10 partide consecutive fără înfrângere în Liga 1. Totodată, este primul eşec de la venirea lui Edi Iordănescu la campioana României şi primul eşec în deplasare pentru CFR Cluj în acest sezon.

CFR Cluj se menţine la un punct în spatele liderului clasamentului, FCSB. FC Botoşani a urcat pe locul 5 în Liga 1, având trei victorii consecutive.

• Botoşani: Hankic – Ţigănaşu, Şeroni, Chindriş, Braun – Papa, Rodriguez, Ongenda (Plămadă 88′) – Keyta (Florescu 88′), Al Mawas, Caia (Roman 7′) (Fili 76′).
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Camora, Burcă, Vinicius, Manea (Susic 78′) – Gîdea (Păun 10′), Hoban (Luis Aurelio 63′), Deac – Costache (Carnat 78′), Debeljuh, Chipciu (Rondon 63′).