Emma Răducanu își continuă marșul la TRANSYLVANIA OPEN. Victorie solidă cu Ana Bogdan

by Oana Spiru

Jucătoarea britanică Emma Răducanu, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open, trecând în optimi de Ana Bogdan, locul 106 WTA.

Răducanu s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, într-o oră şi 29 de minute.

Emma Răducanu a câştigat primul set în 39 de minute, cu 6-3, după un start în forţă, ea conducând cu 3-0. Ana Bogdan a încercat să revină în joc, însă serviciul pierdut după primul ghem a costat-o, astfel că primul set i-a revenit sportivei britanice.

Situaţia s-a echilibrat în setul al doilea, început cu un serviciu pierdut al Anei Bogdan, dar în care românca a făcut şi un break. Bogdan a mai pierdut un serviciu la 3-3, când Răducanu a făcut 4-3. Răducanu a câştigat setul cu 6-4, în 50 de minute.

În faza următoare, Răducanu o va întâlni pe sportiva din Ucraina Marta Kostiuk, locul 55 WTA, scrie looksport.ro

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 5.800 de dolari şi 60 de puncte. Învinsele în turul doi obţin câte 3.675 de dolari şi 30 de puncte.