Derby-ul ”feroviar” dintre Rapid și CFR Cluj s-a încheiat cu victorie pentru giuleșteni! Un penalty controversat i-a adus lui Mutu cele 3 puncte

CFR Cluj a consemnat un eșec în Derby-ul cu Rapid București din etapa a 16-a a Super Ligii, ce s-a disputat ieri pe Stadionul Giulești. Echipa lui Adi Mutu a deschis scorul în minutul 36 după ce căpitanul Săpunaru a transformat un penalty acordat de arbitrul Popa pentru un fault comis de portarul italian al clujenilor, Simone Scuffet. CFR-ul a restabilit egalitatea în a doua repriză după ce Muhar a reluat în poartă centrarea lui Deac, însă golul decisiv a fost marcat de rapidiști prin Dugandzic, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, acordată printr-o decizie controversată a arbitrului Popa.

Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu a criticat deciziile luate de arbitrul central însă a admis și calitatea slabă a jocului elevilor săi, drept cauze ale rezultatului negativ înregistrat.

” În primele 30 de minute, am controlat jocul, apoi a venit faza penalty-ului, pe care am revăzut-o. Luckassen a făcut primul faultul. Penalty, au dat gol, până la pauză am căzut, putea fi şi 2-0. În repriza a doua, iar am început bine, apoi penalty. Dacă avem VAR, nu înţeleg de ce nu s-a dus să vadă faza, că la primul s-a dus. La ultima fază, când ai corner, tu fluieri finalul.” a declarat Dan Petrescu la finalul partidei.

În același timp, și antrenorul Rapidului, Adrian Mutu, s-a arătat surprins față de deciziile arbitrului Cătălin Popa însă a admis că echipa sa a avut ocaziile mai numeroase și că a meritat rezultatul obținut.

” Un meci împotriva unei echipe puternice fizic, îmi felicit băieţii că ne-am ridicat la nivelul lor. A fost o victorie meritată! La penalti-uri, ce să spun?

Îmi era frică de faptul că putea să intervină VAR-ul! Oricum nu trebuie să ducem discuţia… Noi puteam face 2-0 cu Ioniţă sau 3-1 cu Kait. Cu ce rămân în seara asta este o prestaţie extraordinară a băieţilor mei, mai ales la nivelul atitudinii. Cu siguranţă trebuie însă să rămânem cu picioarele pe pământ pentru meciurile viitoare.”, a transmis Adrian Mutu după cele 90 de minute din Giulești.

În analiza partidei din cadrul emisiunii ”Fotbal Show”, fostul internațional român Florin Răducioiu a contestat cel de-al doilea penalty acordat Rapidului și a considerat că arbitrii VAR ar fi trebuit să intervină asupra deciziei.

” Am văzut faza, cei doi se ţin, dar mai mult ţine Dugandzic. Faza e controversată şi pe scurt, ca să nu mai lungim, e un 11 metri inexistent! Sunt atâtea contacte în meciurile de fotbal, încât nu poţi să dai 11 metri. E inadmisibil, o decizie surprinzătoare a arbitrului, dar nici din camera VAR nu i-a zis nimeni să vadă faza.

E omenesc să greşim, dar nu poţi să faci aşa ceva într-un meci atât de important. Îmi vine să râd de cădere, eu nu am scos niciodată un astfel de penalty.” a punctat Florin Răducioiu în cadrul ”Fotbal Show” pentru Prima Sport.

sursa: primasport.ro