Debut perfect pentru Mutu la CFR Cluj! ”Feroviarii” au surclasat-o pe FC Voluntari cu un scor final de 4-1. Mutu:” CFR s-a întors pe drumul victoriilor”

CFR Cluj a câștigat cu 4-1 împotriva lui FC Voluntari, partida disputată luni seară pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” în cadrul celei de-a 23-a etapă a SuperLigii. Clujenii au deschis scorul prin Daniel Bîrligea în minutul 36, însă ilfovenii au egalat după doar 7 minute prin Adam Nemec. Deși prima repriză s-a încheiat la egalitate, în cea de-a doua parte a jocului oaspeții au comis o serie de greșeli individuale în urma cărora CFR a punctat de trei ori prin Otele (62′), Tachtsidis (64 ‘) și Peter Michael (74 ‘).

Tehnicianul CFR-ului, Adrian Mutu, a avut doar cuvinte de laudă la adresa jucătorilor după debutul său pe banca clujenilor și a anunțat că se gândește în continuare la titlu chiar dacă obiectivul nu i-a fost impus de conducerea clubului.

”Mă bucură atitudinea băieţilor, am trecut prin momente mai dificile în ultimele minute din prima repriză. Au continuat să joace cu încăpăţânare şi în repriza a doua, am continuat să pasăm, atacanţii au atacat spaţiile, a fost un meci bun. Ciprian Deac este jucătorul poate cel mai emblematic al acestei echipe.

Pentru mine, nu doar că am fost colegi la naţională, dar aveam nevoie de cineva să ţină steagul sus. Este un plus pentru noi. Încerc să stau lângă jucători cât mai mult, să le spun ce idei am, să-i fac să le aplice. Sigur că mai avem de lucrat, dar după o victorie se lucrează mult mai bine. Mă bucur că CFR s-a întors pe drumul victoriilor.

Atât timp cât şase matematice mai sunt, nu aveam cum să nu ne gândim la titlu. Nu am obiectiv impus, dar titlul este mereu unul dintre obiective.”, a transmis Adrian Mutu în urma primei sale victorii pe banca CFR-ului.

Aceeași determinare a arătat-o și veteranul clujenilor, Ciprian Deac, ce a pasat decisiv pentru trei din golurile marcate de CFR în acest meci. ”Decarul” clujenilor a transmis că în ciuda distanței considerabile în clasament față de contracandidata FCSB, atât el cât și colegii săi își doresc să aducă titlul la finalul sezonului.

”Mă bucur că am reuşit să câştigăm primul meci din 2024. Era foarte important pentru noi, pentru antrenor şi pentru publicul din Cluj. Mă bucur că am câştigat, că a fost un meci frumos şi că am început cu dreptul.

Mai avem mult de muncit pentru că e o diferenţă destul de mare între noi şi primul loc, dar mai sunt multe etape, apoi urmează şi play-off-ul, vom vedea. S-a schimbat sistemul, s-au schimbat şi câţiva jucători. E clar că mai avem nevoie de timp, dar cred că echipa a arătat bine pe un teren care nu ne-a avantajat.

Nicio secundă nu mă gândesc la locul doi, sper că aceasta este şi mentalitatea colegilor mei şi asta e mentalitatea clubului.”, a declarat Ciprian Deac la flash-interviurile din urma partidei.

sursa: primasport.ro