CFR Cluj o învinge pe UTA Arad și rămâne în lupta pentru titlu! Petrescu: ” Victoria de azi e meritată!”

CFR Cluj a câștigat meciul disputat ieri pe teren propriu în fața lui UTA Arad cu scorul final de 2-1 și s-a apropiat la numai 2 puncte de liderul clasamentului, Farul Constanța după ce a bifat cel de-al treilea succes consecutiv în Superligă.  Meciul nu a fost unul lipsit de controverse după ce arbitrul Rusandu a acordat în urma consultării VAR un penalti inexistent pentru ceferiști în debutul partidei, după o simulare a atacantului Anton Maglica.

Clujenii au deschis scorul prin kosovarul Ermal Krasniqi după primele 15 minute însă oaspeții au egalat la scurt timp după începutul reprizei secunde prin extrema dreaptă Rareș Pop. Scorul final a fost stabilit de fundașul gazdelor Yuri Matias, ce a reluat mingea în poartă după o greșeală a defensivei arădenilor.  CFR Cluj a terminat meciul în 10 după eliminarea vârfului Anton Maglica, iar fundașul Andrei Burcă a ajuns la spital după ce i s-a făcut rău în timpul jocului

Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, și-a felicitat jucătorii pentru victorie și a dezmințit criticile potrivit cărora feroviarii ar fi fost avantajați de arbitraj pe durata partidei

” Dacă derulăm fazele. Am avut penalti ratat, apoi gol anulat şi Burcă este la spital, i s-a făcut rău. La pauză mă întrebam ce s-ar mai putea întâmpla. Şi UTA, la prima lor fază din meci, a egalat

S-au întâmplat toate episoadele împotriva noastră şi nu înţeleg de unde atâta ghinion. La penalti trebuia să avem 2-0. Dacă era valid şi golul anulat, atunci nu aveam probleme. Dacă Laszlo Balint crede că a fost dezavantajat de arbitraj, să-mi spună şi mie o fază în care CFR a fost avantajată

Noi nu am fost avantajaţi în fiecare meci. Niciodată. Când a fost roşu, a dat roşu, când a fost gol a dat gol, când a fost penalti, s-a dat penalti. Victoria este meritată! Acum noi avem multe puncte, foarte multe puncte, dar problema e că Farul câştigă toate meciurile!” a transmis antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, la flash- interviurile din urma partidei.

sursa: primasport.ro