CFR Cluj – FC Argeș 5-0. Maric i-a “îngropat” pe piteșteni: două penalty-uri și un autogol

by admin

CFR Cluj a câştigat meciul de pe teren propriu cu FC Argeş, scor 5-0, în etapa cu numărul 25 din Liga 1, în direct pe Look Sport. Este cel mai clar succes pentru CFR în acest sezon. Piteştenii întrerup brutal o serie de 11 meciuri fără înfrângere.

Fundaşul croat Luka Maric a fost eroul negativ al partidei, după ce a comis două penalty-uri în prima repriză şi a înscris în propria poartă în debutul reprizei secunde.

CFR Cluj a controlat meciul cap-coadă. Raportul şuturilor pe poartă a fost 6-1.

Ciprian Deac (35’ – penalty, 38’ – penalty), Ionuţ Costache (70’) şi Mario Rondon (77’) au înscris pentru CFR Cluj. Autogolul lui Maric a venit în minutul 49.

• CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea 74′), Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Bordeianu (Hoban 74′), M. Gîdea (Păun 13′) – Chipciu (Rondon 74′), Debeljuh (Omrani 65′), Costache
  • FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Maric, Muşat – Meza Colli (Honciu 78′), Şerban – P. De Lucas (Năstasie 56′), Palic (Grecu 65′), C. Dumitru (Maes 65′) – Drăghici (Mediop 56′)

CFR Cluj a egalat-o pe FCSB în fruntea clasamentului Ligii 1. Ambele echipe sunt deja calificate pentru play-off.