CFR Cluj, eliminată rușinos în play-off-ul Europa League. Suporterii i-au strigat ‘DEMISIA’ lui Şumudică! Rodriguez a fost eliminat, Deac a ratat un penalty

by admin

CFR Cluj a fost eliminată de Steaua Roşie Belgrad în play-off-ul pentru grupele Europa League. Campioana României a pierdut cu scorul general de 1-6, după eşecul de pe teren propriu, scor 1-2, în manşa retur. CFR Cluj va juca în grupele UEFA Europa Conference League.

A fost o prestaţie neconvingătoare pentru CFR Cluj, care a ratat un penalty, a făcut cadou un gol şi a jucat în inferioritate numerică din minutul 78.

Raportul ocaziilor de gol a fost 19-9 pentru CFR Cluj, iar cel al şuturilor pe poartă a fost 7-6 pentru clujeni.Tragerea la sorţi pentru grupele UEFA Europa Conference League va avea loc vineri. CFR Cluj va face parte din urna a doua valorică.

CFR Cluj – Steaua Roşie Belgrad 1-2 (Debeljuh 34′ / Katai 5′ – penalty, Pavkov 53′)  <0-4 în tur>

• CFR Cluj: Arlauskis (Bălgrădean 46′) – Manea, Grahovac, Ciobotariu, Camora (cpt) – Rodriguez, Sigurjonsson – Deac (Chipciu 66′), Ad. Păun (Petrila 46′) Costache (Omrani 73′) – Debeljuh (Alibec 73′).
  • Steaua Roşie Belgrad: Borjan (cpt) – Gobeljic, Dragovic (Pankov 66′), Degenek, Rodic – Sanogo (Petrovic 76′), Kanga, Ivanic (Krsticic 66′) – El Fardou Ben, Katai (Nikolic 73′) – Pavkov (Diony 73′).

Rezerve neutilizate:

CFR Cluj: Hindrich – Latovlevici, Tahiri, Fofana, Cestor, Itu. Antrenor: Marius Şumudică.

CFR Cluj a marcat doar un gol în 180 de minute contra unei echipe pe care, în mod surprinzător, nu o vede cu mult mai bună decât ea. Asta deşi a şi încasat şase goluri în cele două meciuri, în tur şi în retur.

Dacă după partida de la Belgrad, CFR Cluj afirma că vrea să întoarcă scorul, deşi a fost 0-4, după retur declaraţiile au fost din nou surprinzătoare. După ce Păun a dat vina pe arbitraj pentru faptul că echipa lui a luat bătaie, acelaşi lucru s-a întâmplat şi când a venit la interviuri Marius Şumudică. Penalty-ul din minutul 4 a fost contestat de antrenor.

”Nu mai ştiu, mă aştept la orice. Nu ştiu ce să mai cred, nici nu mai ştiu ce să zic. Am avut situaţii bune, am jucat bine, dar am făcut apoi o gafă. S-a dat un penalty în minutul 4, e greu să joci aşa din minutul 4. Am dominat o echipă care e mai bună decât noi. Băieţii au jucat de la egal la egal cu ei, dar am luat acel gol în minutul 4, am ratat şi noi un penalty, am avut multe ocazii de gol.

Arlauskis nu a mai jucat, la fiecare meci îşi face injecţii să poată juca. Nu e problema mea că a fost huiduit Bălgrădean după acea gafă.

E greu să motivăm jucătorii pentru meciul cu FCSB, dar dacă vom juca la fel cum am făcut-o azi, vom câştiga. Au fost situaţii în care am fost peste Steaua Roşie.  Suntem într-o competiţie europeană, suntem pe primul loc în Liga 1, am luat toate punctele până acum în meciurile jucate”, a spus Şumudică la Pro X.

CFR Cluj a pierdut, joi seară, returul play-off-ului Ligii Europa, scor 1-2, pe teren propriu, cu Steaua Roşie Belgrad. În prima manşă, scorul a fost 4-0, astfel că sârbii s-au impus cu 6-1 la general şi vor juca în grupele Ligii Europa, în timp ce echipa CFR Cluj va evolua în grupele Conference League.

La meciul de la Cluj-Napoca, au marcat: Debeljuh ’34 / Katai ‘5 (penalti), Pavkov ‘53

În minutul 62, Deac a ratat un penalty.

De la clujeni a fost eliminat în minutul 78 Jonathan Rodriguez, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Pe final, unii dintre fanii clujeni au scandat: “Demisia”.