CFR Cluj – Astra 2-1. Campioana pășește cu dreptul în play-off!

by admin

CFR Cluj a învins, în această seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Astra Giurgiu, în ultimul meci al primei etape a play-off-ului Ligii I.

Campionii en titre au marcat primii, încă din minutul 8, la o fază la care Djokovic a centrat ca la carte, iar Deac a reluat cu capul, în plasă, de la marginea careului de 6 metri. Oaspeţii au reuşit însă să egaleze, în minutul 58, când Alibec a transformat un sânge rece un penalty. Cu 10 minute înainte de final, Păun, autorul golului anulat CFR-ului la Sevilla, în Europa League, şi-a salvat echipa. Mijlocaşul ardelenilor a şutat din interiorul careului o minge care i-a ricoşat şi l-a învins din nou pe Lazar.

Victorioasă în această seară, CFR Cluj revine pe primul loc. Ardelenii au acum 29 de puncte, cu 3 mai multe decât echipa de pe locul secund, Universitatea Craiova. De cealaltă parte, Astra e pe locul 6, ultimul din play-off, şi are 21 de puncte.